19 Mayıs Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı

(0 kişi değerlendirdi)

19 Mayıs Dubai Turu

Lüksün zenginlikle bir araya geldiği bir tarafında engin deniz diğer tarafında uçsuz bucaksız çöl olan masal ülkesi Dubai son ...

449*/ kişi başı

DETAY

(0 kişi değerlendirdi)

19-21 Mayıs Midilli Turu

19 Mayıs tatilinde Midilli Adası'nı keşfediyoruz! 2 gece 3 gün sürecek İzmir çıkışlı turumuzla Ayvalık'ın komşu adasını baştan aşağıda keşfedeceğiz.

195*/ kişi başı

DETAY

(0 kişi değerlendirdi)

19 Mayıs Zakynthos Turu

Yunanistan'ın dünyaca ünlü Zakynthos Adası 19 Mayıs tatilinde sizi bekliyor. Sakız Adası, Zakynthos, Kos Adası'nı kapsayan 4 gece 5 gü ...

475*/ kişi başı

DETAY


Yaz aylarına giriş yaptığımız mayıs ayında kısa süreli bir kaçamak olarak değerlendirebileceğiniz 19 mayıs tarihi çoğunlukla hafta sonu ile birleştirilerek 3-4 günlük bir tatil fırsatı yaratmaktadır. Yakın destinasyonlara yönelik olarak tasarlanan İzmir Çıkışlı 19 Mayıs turları birden çok destinasyonda günü birlik vakit geçirebilir yada tek bir adaya gidip hem adayı derinlemesine gezip hem de dinlemeye yönelebilirsiniz.

19 mayıs turu kapsamında  Türkiye’ye yakın konumu ile sıkça ziyaret edilen destinasyonlardan biri Kos adasıdır. Bodruma 1 saatlik uzaklıkta bulunan Kos adasına Bodrum’dan kalkan feribotlarla ulaşabilirsiniz. Hipokratın adası olarak bilinen Kos adası tarihi mekanları kadar doğal güzellikler içinde sıklıkla tercih edilir. Adada ünlü tıp bilimcisi Hipokrat’ın ilk öğrencilerini yetiştirdiği bilinmektedir. Haliyle tıp bilimi açısından önemli bir yere sahip olan Kos adası ayrıca tarihte ki ilk hastanenin inşa edildiği ve hastalara bakıldığı yer olarak bilinir. Bu inanışı destekleyecek kalıntılar ise adada bulunan Asklepion bölgesinde görülmektedir. Ayrıca bu bölgeden çıkartılan eserler adanın arkeoloji müzesinde sergilenir. Günümüzde kaplıcalara yönelik olarak sürdürülen sağlık turizminin eski çağlarda da yaygın bir tedavi yöntemi olarak sürdürüldüğünü Kos adasında bulunan Asklepion bölgesinde görebilmek mümkün. İlk hastenenin inşa edildiği bu bölgede yapının birinci bölümü roma hamamlarından oluşmuştur. Tarihte hastalarınbu bölümde şifalı sularla yıkanarak tedavi olduklarını düşünülüyor.

Kos adasında bulunan bir diğer tarihi yapı ise Karya ve Pers egemenliği döneminden kalma eserleri görebileceğiniz Antik Yunan Agorasıdır. Özellikle bölgede bulunan antik sütunların mimari detayları tarih severleri büyüleyecek kadar iyi korunmuştur. Merkezde konaklayan ziyaretçilerin Agora’ya ulaşımları yürüme mesafesinde olduğu için en çok turist ağırlayan bölgedir. Casa Romano olarak isimlendirilmiş roma Villası ise 1800 senelik bir yapı olarak müze olarak gezilebilir. Dönemin mimarisine ışık tutan villa 26 odadan oluşmaktadır.Mimari detayında yer alan mozaikler ise günümüze kadar korunmuştur .

Eğer Kos adası  ziyaretinizde kültürel bir geziden ziyade daha hareketli bir tatil geçirmek istiyorsanız ada plajları ve plajlarının hemen kıyısında bulunan yunan tavernaları sizin için ideal bir adres olacaktır. Adada en çok ziyaret edilen plajlardan biri olan Marmari plajı bu konuda size geniş alternatif sunacak. Uzun kumsalı ile deniz turizmine yönelen turistlerin sıklıkla ziyaret ettikleri Marmari Plajının çevresinde çok sayıda geleneksel Tunan tavernası bulunur. Özellikle Yunan müziğine düşkün olan ziyaretçilerin severek gidecekleri bu mekanlarda keyifle Uzo’nuzu yudumlayabilirler.

Kumsal sevdalılarının ada gidecekleri en ünlü plaj ise Lagada plajıdır. Altın renki ipeksi kumların , olabildiğince berrak denizle buluşmasını izleyebileceğiniz bu plajda kendinizi Ege denizinin serin sularına bırakabilir, denizin keyfini olabildiğince çıkartabilirsiniz.

Adada bulunan yerel halkı gözlemlemek isteyen ziyaretçilerin ise Kos adasının sevimli köylerine gitmelerini öneririz. Doğal güzelliklerle iç içe yerel halkın misafirperverliğini deneyimleyebileceğiniz köy gezilerinde gitmeniz gereken en öneli köy Zia Köyüdür. Köye akşam üstü saatlerinde gitmenizi öneririz. Adada güneşin batışını en güzel Zia köyünde izleniyor. Köy merkezinde hediyelik alışverişinizi yapacağınız çok sayıda yerel dükkan bulunur. Ayrıca dağ manzarasına karşı huzurla dinlenebileceğiniz bir çok tavernanın bulunduğu Zia köyünde dağ eteğine inşa edilen 3 adet kilise bulunmaktadır. İllaki tarih diyenler bölgeye yapacakları ziyarette bu kiliseleri gezebilirler.