Atina Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Dünyaca ünlü kentlerin arasında bulunan  Atina Yunanistan’ın başkenti olduğu gibi Eski Yunan medeniyetinin de beşiği olarak kültürel ve tarihi açıdan en zengin dünya şehirlerinden biridir.Özellikle açık alanlarında bulunan tarihi yapılar nedeniyle bir açık hava müzesi olarak adlandırabileceğimiz Atina’da rahatça gezebilmek için Atina turunuzu yaz aylarına denk getirmeniz daha iyi bir tercih olacaktır. Ayrıca yaz aylarında Atina’dan Yunan adalarına kolayca ulaşarak deniz turizminden de adaların güzelliğinde faydalanabilirsiniz.

Atina ismi Yunan mitolojisinde ki ünlü tanrıça Athena’dan gelmektedir. Bu açıdan baktığımızda şehirde aynı zamanda Yunan mitolojisine dair bir çok yapı ve eser görebilmenizin mümkün olduğunu söylemek mümkündür. Özellikle Antik Yunan tanrılarına adanmış bir çok tapınak şehrin en önemli yapıları arasında yer alır. Akropolis Atina’da görebileceğiniz en önemli yapılardan biridir.Şehrin genel görünümüne hakim olan Akropolis’te ayrıca çok sayıda önemli tapınak yer almaktadır. Bu tapınakların en büyüğü Parthenontapınağıdır.Akropolis antik Yunan’da yukarı şehir manasına geldiği için uzun süreli bir yürüyüş sonrasında ulaşmak mümkündür. Ancak yapının geçmiş dönemde alınan kararların onaylanması için şehrin ileri gelenlerinin toplandığı önemli bir yapı olduğu düşünüldüğünde Atina turunuz sırasında görmeniz gereken yapıların başında gelir. Gece ışıklandırması için ayrı bir görsel şölendir. Akropolis bölgesinden çıkartılan tarihi eserler Akropolis müzesinde sergilenmektedir. Yunan kültürü hakkında bilgi sahibi olmak için müzeyi ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Atina’nın en ünlü caddesi ise Ermou caddesidir. Özellikle alışveriş yapmak için bu caddeyi ziyaret edebilir ve her bütçeye uygun farklı alışveriş noktalarını gezebilirsiniz.Ayrıcacafe ve restoranlarda oturarak şehir manzarasını ve günlük yaşamı gözlemlemeniz mümkün olacaktır.

Ulusal Arkeoloji müzesi ise Yunan tarihinin her dönemini görebileceğiniz en geniş Yunan müzesi olarak önem taşımaktadır. Şehre gelen her turistin mutlaka ziyaret ettiği bu mekan Neolitik dönemde Roma dönemine kadar geniş bir tarihi döneme ait eserlere ev sahipliği yapmaktadır.

Atina’da çok sayıda tapınak bulunmaktadır.Bu tapınaklar sadece Akropolis bölgesinde değil şehrin geneline yayılmış durumdadır. Bu nedenle genel bir şehir turunuz sırasında dahi çok sayıda tarihi tapınağı gezmeye imkan bulabileceksiniz. Yaz döneminde şehir merkezinden tüm Yunan adalarına geçiş yaparak Egenin serin sularında yüzerek dinlenebilirsiniz.