Avusturya Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Avusturya’nın başkenti ve en kalabalık popülasyona sahip şehri olmasının yanı sıra en küçük yüzölçümüne sahip şehirdir.
Tarih boyunca çeşitli imparatorlukların hakimiyetinde kalan şehirde kültürel  ve tarihsel açıdan önemli bir destinasyon olması sebebiyle çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Çok uzun senelerdir yerleşim yeri olarak kullanılmasından ötürü şehrin gelişmişliği bir çok Avrupa  şehrine oranla daha fazladır. Şehre tarihi arenaları ve müzeleri görmek isteyen kültürel turları seven turistlerin yanı sıra  , bir çok opera ve baleye ev sahipliği yapması nedeniyle sanat aşıkları , Viyana mutfak lezzetlerinin sırlarına varmak isteyen gurmeler ve dünyaca ünlü markaları uygun fiyatlara satın almak isteyen alışveriş severlerde sıklıkla seyahat etmektedir.

Viyana özellikle müzeler, saraylar, katedraller ve kiliseler açısından odlukça zengin bir destinasyondur. Müze ve tarihi yapı gezilerinizden sonra her sokakta bulunan birer peyzaj harikası olan parklarda dinlenerek doğanın tadına varmak mümkündür. Bu parklarda ayrıca çeşitli doğa  sporu aktivitelerine katılarak keyifli zaman geçirilmektedir. Viyana turunda daha dolu dolu eğlenmek isteyenler ise şehrin simgesi haline gelen Prater’e giderek 1827 senesinden kalan dönme dolaba binebilir yada bu devasal eğlence parkında bulunan 250’den fazla değişik aktivasyona katılabilirler.

Tarih aşıklarının Avusturya turu sırasında ki ilk durakları ile şehrin en büyük tarihi yapılarından biri olan St. Stephen Katedralidir. 12. Yüzyıldan günümüze kadar korunarak gelen bu önemli yapı Viyana’nın en önemli sembollerinden bir diğeri olarak turistleri ağırlamaktadır. Avusturya’nın en öneli gotik mimariye sahip yapılarındandır.136 metre ile en yüksek kulenin bulunduğu güney cephesindense şehrin en güzel manzaralarından biri izlenebilir.Şehri paskalya döneminde ziyaret etmeniz halinde bu katedralde Viyana’nın geleneklerini yaşayabileceğiniz konserlere katılım göstererek keyifli zaman geçirebilirsiniz.

Orta çağ döneminde kalan bir savunma kalesi olmasının yanı sıra kraliyet ailesine ev sahipliği yapan Hafburg imparatorluk sarayı ise şehirde görülmesi gereken bir diğer önemli yapıdır. Özellikle kraliyet ailesinin yaşam ayrıntılarının gözlemlenebileceği müze haline getirilmiş bölümlerde sarayda günlük kullanımda bulunan eşyalar sergilenmektedir. Hafburgsarayı asilzade yaşamına ilgi duyan seyahat severlerin mutlaka uğraması gereken yapıların başında gelmektedir.

Viyana’da görmeniz gereken tüm müzeler müzeler bölgesinde toplandığında tüm müzeleri aynı gün içinde gezebilmeniz mümkün olmaktadır.  640 bin metrekarelik alana kurulu bu bölgede barok mimari tarzı ile inşa edilen yapıların yanında modern mimarinin izlerini taşıyan post modern yapıların yan yana bulunması görsel bir şölen yaratmaktadır. Şehirde ki tüm önemli müzeleri bu bölgede görebilirsiniz. Müzeler arası turlarınızı sürdürürken bölgede bulunan çok sayıda ki cafe ve restoranda dinlenerek gezinize keyif katabilirsiniz.