Belgrad Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Sırbistan’ın en kalabalık şehri olan Belgrad Atina’dan sonra en eski yerleşim birimi olarak bir çok medeniyetin izlerini taşımaktadır. Elverişli konumu nedeniyle  tarih boyunca çok sayıda savaş gören şehrin tarihi milattan önce 6. Yüzyıla kadar uzanmaktadır. Roma, Bizans, Slav, Osmanlı ve Yugoslavya krallığı başta olmak üzere bir çok medeniyet şehre hakim olduğu için şehrin kültürel dokusunda çeşitlilik göze çarpmaktadır.

Belgrad’da hareketlilik günün hiçbir saati bitmeyen bir dinamizme sahiptir. Tablolara konu olan doğal güzelliği, masal diyarlarını aratmayan büyüleyici renkli mimarisi, her türlü zevke hitap eden sınırsız eğlenceye davet eden geceleri ve ekonomik bir tatil imkanı sunması ile yurtdışı turlarının gözde tercihlerindendir.

Şehrin en ünlü tarihi yapısı dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olan Aziz Sava Katedralidir. Şehrin en kalabalık noktası olan Slavija bölgesinde dış görünümü Ayasofya kadar heybetli olan bu katedralin inşasına 1935 senesinde başlanmıştır. Günümüzde mozaiklerinin yapımı hala süren bu ünlü yapının tamamen 2019 senesinde bitmesi planlanmıştır. 10 bin kişilik kapasitesi olan bu önemli tarihi ve dini yapı Sırp Bizans mimarisinin en güzel örneklerinden biridir.

Ünlü mucit NicolaTesla’nın ülkesi olması itibariyle Belgrad’da ki gezilecek yerler listesinin başında gelen NicolaTesla müzesi Belgrad turunuz sırasında gezinize ayrı bir keyif katacaktır.ünlü mucidin günümüzde dahi kullanmaya devam ettiğimiz bir çok icadını göreceğiniz müzede aynı zamanda Tesla’nın deneylerini görebileceksiniz.

Belgrad geziniz sırasında sokak sanatı icra eden sanatçıları izleyebileceğiniz ,ünlü cafe ve restoranlarda oturabileceğiniz bohem yaşamı deneyimleyebileceğiniz Skadarlija caddesine mutlaka uğramanızı öneriyoruz. Bölgede yerel halktan çok turistlerin bulunduğu bölge günümüzde eski sakinliği ve özgünlüğünü kalabalıktan ötürü yitirmiş olsa dahi genede gezinize ekstra keyif katacaktır.

Belgrad turu sırasında şehrin doğal güzelliklerini görebileceğiniz park ve bahçelerde gezerek temiz havanında keyfini sürmenizi öneriyoruz.