Budapeşte Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Dünya üzerinde ki en güzel şehirlerden biri kabul edilen Budapeşte şehrine yapacağınız turda Avrupa’nın en büyük yedinci şehri olma özelliğine sahip olan Budapeşte’nin güzelliklerini deneyimleme imkanıbulacaksınız.Kış aylarında sıfır dereceye inen hava sıcaklığı nedeniyle şehre yapacağınız tur için en ideal zaman ilkbahar ve yaz dönemi olacaktır.

Budapeşte turunuza başlarken birkaç defa Avrupa’nın en iyi hava limanı olan FerenchLizst hava alanına ineceksiniz. Şehir merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan havalimanından şehre gündüz saatlerinde 200 E numaralı otobüsle gece saatlerinde ise 900 numaralı otobüsle varmanız mümkündür. Eğer geziniz sırasında ulaşım için geniş bir bütçe ayırdıysanız hava alanından taksi kullanarak ta şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Tuna nehrinin ikiye böldüğü Budapeşte şehrinin en tepe noktası Buda tepesidir.Tuna nehrinin ihtişamlı  güzelliğini görebileceğiniz Buda tepesinden en güzel fotoğrafları karelemeniz mümkündür. Buda kalesinin de bulunduğu Buda tepesinde aynı zamanda bir çok müze bulunmaktadır. Bu müzelerden en ünlüsü 15 yüzyıldan kalma eserlerin sergilendiği Macar Askeri Tarih müzesidir. 28 bini aşan eserin bulunduğun bu müze şehre yapılan gezilerde turistlerin mutlaka uğradıkları yapıların başında gelmektedir. Müzik müzesi ise Buda tepesinde bir diğer ünlü müzedir. Neo Barok tarzı eserlerin sergilendiği bu müzeye de uğramanızı öneriyoruz.

Budapeşte şarap üretimi açısından önemli bir yere sahiptir. Buda tepesinde bulunan buda kalesinden geçilerek ulaşılan bu mağaralardan en ünlüsü kırmızı şarap üretilen kuyuların bulunduğu mağaradır. Oldukça otantik bir görünüme sahip olan bu mağarayı gezerken dilerseniz yıllandırılan özel Macar şaraplarından tadabilirsiniz.

Şehirde ki bir diğer önemli tepe ise Gallert tepesidir. 235 metre yüksekliğinde bir kayaç bloğunun nehre kadar indiği Gallert tepesinde ayrıca şehrin en ünlü iki spa merkezi bulunmaktadır. GallertSpa ve Rudas hamamı isimli bu spa merkezleri özellikle tatiline keyif katmak isteyen seyahat severlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken mekanlardır. Tepenin jeolojik bir çizgi üzerinde bulunması sebebiyle bu merkezlerde ki termal havuzlar doğal kaynak havuzları olmaları ile tercih edilmektedirler. Tepede 2007  senesinde keşfedilen mağara ise 60 metre uzunluğunda 18 metre derinliğe sahip olan tamamen doğal taşlardan oluşan bir mağara olması sebebiyle ünlüdür. 300 binlik bir geçmişe sahip olduğu düşünülen bu mağara göz alıcı beyaz kristallerden oluşmuştur. Koruma altında bulunan bu doğal taş mağarası Gallert tepesine çıktığınızda görülmesi gereken doğal mekanların arasında yer almaktadır.

Budapeşte sadece tarihi ve doğal güzellikleri ile değil hareketli gece hayatı ile de tercih edilen bir şehirdir.Popüler kulüplerinde farklı konseptlerle eğlenme imkanı sunan mekanların arasında tercihinize uygun bir kulüp bulabilirsiniz. Erzsebet meydanında bulunan barlarda uygun  fiyata keyifli zaman geçirmeniz mümkünken  daha lüks ve bütçe açısından engel olmaksızın bir gece geçirmek istiyorsanız LukacsBath isimli mekanda termal havuzlardan faydalandıktan sonra içkinizi jakuzinin içinde yudumlayabilirsiniz.