Çek Cumhuriyeti Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Vlatna nehri üzerine kurulan Prag şehri Çek cumhuriyetinin en büyük şehri olmasının yanı sıra orta çağa ait izlerin bozulmadan korunduğu tarihin sayfalarından çıkıp gelen bir şehir olma özellikle sahiptir. Mimarisinden sokak düzenine kadar en az zarar gören orta çağ dönemi eser ve yapılarının yer aldığı Prag’ta  yapacağınız tur boyunca romantik bir akımın etkisi altında olacaksınız. Avrupa’nın kalbi olarak anılan Prag’ta kendine has dokusunun  gözle görüldüğü müze , saray , köprü ve kaleleri  gezerken en keyifli turlarınızdan birini sürdüreceksiniz.

Gezilecek yerlerin sayısal olarak fazla oluşu sebebiyle Prag’ı tam manasıyla gezmek için ortalama 4-5 gün ayırmanızı öneriyoruz. Sadece oldtown bölgesinde dahi 2 günlük bir zaman geçirmelisiniz. Gece eğlencelerini tercih ediyorsanız Prag’ta ki hareketli gece yaşamı sizin bu isteğinizi tam manasıyla karşılayacaktır. Dünya çapında ünlenmiş olan Prag gecelerinde birbirinden güzel melodilerle sabaha kadar dans ederek eğlenebilirsiniz.

Prag geziniz sırasında şehrin iki ana meydanından biri oldtown bölgesi olarak adlandırılmaktadır. Prag tarihine ait bir çok yapı müze ve sarayı bu bölgede görüp ziyaret etmeniz mümkündür.Şehrin en turistik mekanı olarak bilinen OldTown’da turist popülasyonu oldukça yüksektir. Bölgede aynı zamanda çok sayıda restoran cafe ve hediyelik alışverişlerinizi yapabileceğiniz mağaza bulunur. 10. Yüzyıldan beri şehir meydanı olarak kullanılan oldtown’da çok sayıda taç giydirme ve idam yaşandığından tarihsel olarak ayrı bir öneme sahiptir.

OldTown ile Prag kalesini birbirine bağlayan Karl köprüsü ise şehirde bulunan en eski yapılardan biridir. 1342 senesinde inşasına başlanan köprü 1402 senesinde bitmiştir. Köprünün üzerinde bulunan 30 adet heykelin en ünlüsü Aziz John Napomuk’un heykelidir. Köprünün yapımı sırasında konulan bu heykeller orijinal olmasalar da orjinallerini aratmayacak güzelliktedirler. Karl köprüsü üzerinde özellikle yaz döneminde çeşitli sanatsal aktiviteler sürdürülmektedir.sokak ressamları tarafından yapılan portreler  yada gün batımı manzarasına eşlik eden birbirinden farklı sanatçıların icra ettikleri müzik gösterileri köprüde keyifli zaman geçirmenizi sağlayacaktır.

Ilıman karasal iklimin sürdüğü Prag’ta kar yağışı mayıs ayına kadar sürebilmektedir.En uygun ziyaret zamanı ise yaz ayları olacaktır.