Dubrovnik Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Adriyatik denizinde bir cennet köşesi olan Dubrovnik özellikle son yıllarda dalış sporu ile ilgilenenlerin gözde rotalarından biri olarak tanınmaya başlamıştır. Ayrıca tarihi eserleri ile orta çağ dönemine ait izleri taşıyan şehirde kültürel be turistik bir gezi yapmanız da mümkün.

Rönesans döneminin izlerini taşıyan  yapılarda tarihin tozlu sayfalarına bir gezi yapabileceğiniz şehirde ,akşam saatlerinizi Stradun caddesinde bulunan birbirinden renkli bar ve publarda geçirebilirsiniz. Ayrıca haziran temmuz ve ağustos aylarında festivallerin düzenlendiği Dubrovnik’te sokaklarda da  keyfinizce eğlenebileceğiniz bir ortam bulabilmeniz mümkün.

Kış aylarında şehrin soğuk ve yağışlı olması sebebiyle özellikle yaz aylarında keyifli bir gezi yapabilirsiniz. Şehirde görülmesi gereken en önemli yapılardan biri surlar bölgesidir. 1974 senesinde Unesco dünya mirası listesine giren bu surlar 25 metreyi aşan yükseklikleriyle  özellikle tarih sevenlerin mutlaka gezmesi gereken yapılar arasında yer almaktadır. Ploce kapısından tekne turları Pila kapısından ise otobüs turlarına katılmak mümkün . Ayrıca Ploce kapısından Orlando sütunu , saat kulesi ve Dominican manastırına ulaşabilirsiniz.

1038 senesinden inşa edilmiş olan Dubrovnik kalesi  şehrin en güzel manzarasının görüldüğü yer olarak özellikle fotoğraf çekmeyi seven turistlerin uğrak noktalarından biridir. Aşağısı deniz olan bir kayalığın üzerine inşa edilmiş olan kale şehri denizden gelen saldırılara korumak amacı ile inşa edilmiş bir yapıdır. Kalenin 40 metreye varan yüksekliği denizi çepeçevre görmenize yardımcıdır.

Onofrio çeşmesi ise kentin ünlü yapılarından biri olarak ilgi çekmektedir. Veba salgını sırasında suyun yetersiz gelmesi sebebiyle inşa edilen çeşmenin inşa tarihi 15. Yüzyıldır. Çok sayıda çeşmenin bir araya getirildiği Onofrio çeşmesi görülmesi gereken önemli yapılardan biri olarak tarih severleri ağırlamaktadır.

Dünyanın en eski ecxanelerinden bir olan Franciscan manastırı ise gene şehir geziniz sırasında görmeden dönülmemesi gereken yapılardandır. 14 yüzyılda inşa edilen manastır çok sayıda turistin uğrak noktası olması sebebiyle popülasyon olarak kalabalık noktalardan biridir.

Dubrovnik’te bulunan bir çok mekandan harika bir manzara görebilmeniz mümkündür.Ancak şehirde ki en iyi gün batımı manzarası teleferiklerden görüntülenmektedir. Teleferiğin biniş noktası tepede olsa dahi bu manzara için yürümeye değeceğini söylemek isteriz.