Fransa Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Özellikle çift turlarında sıklıkla tercih edilen Fransa  , balayı gezilerinin vazgeçilmez destinasyonlarındandır. Unesco tarafından koruma altına alınmış olan çok sayıda eser ve yapının bulunduğu ülkeyi her sene çok sayıda turist ziyaret etmektedir.Fransa turları için en uygun zaman dilimi  ülke yıl boyunca özellikle kış aylarında yağış aldığı  için mayıs kasım ayları arası olacaktır. Özellikle yaz aylarında Akdeniz kıyılarında denizin ve güneşin tadını çıkartabilirsiniz.

Paris

Eyfel kulesi ile bilinen Paris dünyanın en romantik şehirlerinden biri olarak özellikle balayı turlarında tercih edilen bir şehirdir. Romantik sokakları, bir çok roman ve filme  konu olmuş tarihi şapel ve katedralleri, modanın kalbinin attığı ünlü caddeleri ile Paris’te hayallerinizi süsleyen bir tatil yapabileceksiniz.

Paris iflah olmaz romantiklerin tercihi olan şehirlerden biri olduğu kadar tarih ve kültür turlarını sever seyahat severlerinde gözdesi konumundadır. Şehrin en önemi yapısı Eyfel kulesidir. Paris’in simgesi olan kulenin inşasına 1889 senesinde başlanmış ve 4 sene içinde bitirilmiştir 300 metreden daha uzun olan kule 3 kattan oluşur. İlk bölüm kule tanıtımının yapıldığı  Eyfel müzesi, ikinci bölümde restoran 3. Ve en üst bölümde ise seyir terası bulunur. Yüksekliği nedeniyle en güzel şehir manzarasını Eyfel kulesinin üzerinden  göreceksiniz.

Eyfel kulesi dışında Victor Hugo’nun ünlü Notre Dame’ın kamburu isimli romanına konu olan Notre Dame Katedrali Paris’in en önemli bir diğer yapısı olarak milyonlarca turisti ağırlamaktadır. Gotik mimarinin en önemli örneklerinden biri olan katedral 1345 senesinde tamamlanmıştır.

Louvremüzersi Paris turunuz sırasında mutlaka görmeniz gereken bir diğer yapıdır. Dünyaca ünlü eserlerin sergilendiği müzede tarih öncesi çağlardan 19.yüzyıla kadar uzanan bir döneme ait 40 bine yakın eser bulunur.Müze binası da tarihi bir yapı olması sebebiyle görülmeye değer bir mimariye sahiptir.

Nice

Tarihi milattan önce 300’lü yıllara kadar uzanan Nice şehri Akdeniz kıyısında bulunur. Fransa’nın deniz turizmine yönelik olan en güzel şehirlerinden biri olan Nice sanatçı ve aristokratların tatil beldesi olarak bilinmektedir.Tarih boyunca bir çok mücadeleye tanıklık eden şehirde çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Bu yapılardan en ünlüleri şehrin OldTown bölümünde bulunur. OldTown’da aynı zamanda orta çağdan kalma tarihi evler yer almaktadır. Barok mimarinin en güzel eserlerinin bulunduğu OldTown bölümünü şehre yapacağınız turda mutlaka gezmenizi öneriyoruz.

Şehirde denizin keyfine varacağınız bölge ise İngiliz kaldırımı isimli bölgedir.Nice şehrinin tablolara konu olan palmiyelerinin sıralandığı cadde hem yerli halkın gezdiği hem de denize girdiği bölgedir. Özellikle akşam saatlerinde İngiliz kaldırımı turist popülasyonu açısından  hayli kalabalıktır. Sokak sanatçılarının performanslarını sergiledikleri bir eğlence mekanı olması ile bilinen caddede geç saatlere kadar gönlünüzce eğlenebilmeniz mümkündür.

Monaco

Bir şehir devleti olan Monako tarihte 1814 senesine kadar  Fransa’ya bağlı bir şehirken 1861 senesi itibariyle bağımsız bir prenslik olarak varlığını sürdürmüştür. Günümüzde Venedik’ten sonra en küçük ülke olan Monako , küçük yüz ölçümüne rağmen özellikle Monako Grandprix yarışları ve ünlü Monte Carlo şehrinde ki kumarhaneler nedeniyle her yıl 10 milyona yakın turisti ağırlamaktadır.

Küçük bir ülke olması sebebiyle Monako’da gezilecek yer sayısı sınırlıdır. Bu yerlerden en ünlüsü özellikle çocuklu turistlerin severek tercih attikleri  deniz müzesidir.5000 civarında deniz canlısının yaşadığı bu müze aynı zamanda bir dopal yaşam  parkıdır.

Müzeden sonra ülkede görmeniz gereken bir diğer ünlü yapı 1875 senesinde inşa edilen Monako Katedralidir. Beyaz ihtişamlı yapısı ile görenleri büyüleyen bu katedralde Prenses Grace ve Pren 3. Rainer’in de mezarları yer almaktadır

Monako ziyaretinizde daha hareketli bir yaşam tercih edecekseniz ve ünmlü kumarhanelerde hoş vakit geçirmek istiyorsanız tercih etmeniz gereken bölge Monte Carlo bölgesi olmalıdır. Ünlü kumarhanelerin yanı sıra lüks otel ve bir çok ürünü satın alma imkanınızın bulunduğu alışveriş merkezleri ile bilinen Monte Carlo’da eğlenceli vakit geçirerek Fransa turunuzu keyifle noktalamanız mümkün olacaktır.