Güney Fransa Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Fransa’nın Akdeniz’e kıyısı bulunan şehirlerinin dahil edildiği Fransız Rivierası turunda tarihte Fransa’ya bağlı bir prenslikken günümüzde Vatikan’dan sonra 2. En küçük ülke olan Monako ve Fransa’nın Akdeniz’de bulunan bir tatil beldesi olan Nice şehirlerini gezeceğiz. İki ayrı şehirle beraber iki ayrı ülkeyi de görebileceğimiz bu turumuzda deniz turizminin sürdürüldüğü en güzel Fransa şehirlerini görecek ve huzurla dinlenebileceğiniz bir tatil geçireceksiniz.

Nice

Güzel Nice olarak bilinen Nice kenti masmavi suların kucakladığı uzun kumsalı ile özellikle Akdeniz’de rüya gibi bir tatil geçirmek isteyenlerin tercih ettiği romantik bir destinasyondur. Balayı çiftlerinin sıklıkla gittikleri Nice aynı zamanda yeşille mavinin bir araya geldikleri bir bölgedir. Fransa aristokrat ve sanatçılarının tatil beldesi olarak bilinen şehir bir sayfiye yeri olarak düşünülebilir.

Şehrin kuruluşunun milattan önce 350. Yüzyıl  başlarına dayandığı düşünülmektedir.Antik yunan döneminde önemli bir liman kenti olması nedeniyle sürekli ticari öneme sahip olan şehir Orta çağ döneminde Ceneviz cumhuriyetinin egemenliği altına girmiştir. 16. Yüzyılda yapılan savaşta hasar alan şehir Fransızlara geçmiştir. Şehrin uzun yıllar İtalyan kültürünü benimseyen SavoyDükalığının egemenliğinde kalması Nice’de İtalyan etkilerinin görülmesine neden olmuştur.Günümüzde de şehrin genelinde İtalyan etkileri görülmektedir.

Nice şehrinde gezilecek en önemli yer şehrin merkezi olarak kabul edilen , hem denize girilen hem de gezmek için ideal bir nokta olan İzmir kordon boyunu andıran yapısı ile İngiliz Kaldırımı caddesidir. Bölgede hem özel hem de halk plajları bulunmaktadır. Nice Karnavalının düzenlendiği bölge olması itibariyle Nice’ın en önemli noktası bu caddedir.

Nice eski şehir bölgesi ise orta çağ döneminin etkisini görebileceğiniz turistik bölgedir.Eski binaları snaat galeri cafe ve restoranları ile Nice geziniz sırasında mutlaka uğramanız gereken bir alandır. 1700’lü yıllardan sonra çok fazla değişmeyen bölgede ki en önemli yapı Saint Reparate Katedralidir. Barok mimarinin özelliklerini taşıyan yapı 11. Yüzyılda inşa edilmiştir. Katedral ziyaretinizden sonra katedralin hemen önünde ki meydanda yiyeceğiniz en lezzetli dondurmayı yemeden turunuzu sonlandırmamanızı öneririz.

Monako

Kumarhaneleri ile ünlü olan Monte Carlo şehri ile bilinen Monako Vatikan’dan sonra en küçük ikinci şehir ülke olması ile tanınmaktadır. Küçük yüzölçümüne rağmen hem kumarhanelerin mevcudu hem de ünlü Monaco Grandprix yarışı sebebiyle çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Dünyada ki ünlü zenginlerin yaşadığı ülke aynı zamanda büyüleyici kumsalları ile bilinmektedir. Şehri merkezi Monako olarak kabul edilir ve ülkede ki diğer önemli ve tek şehirse Monte Carlo şehridir.

Yaz aylarında 30 dereceye varan sıcaklığı ile özellikle deniz turizminin ideal destinasyonlarından biri olması sebebiyle turist popülasyonu yaz döneminde de kalabalık olan ülkede görülmesi gereken en ünlü yapı şehir merkezinde bulunan Prenslik sarayıdır. Monte Carlo şehrinde ise 1865 senesinde inşa edilen Monaco katedrali ihtişamlı mimarisi ile görülmeye değer tarihi yapılardan biridir. Katedralin iç mimarisi de dış mimarisi kadar ihtişamlıdır. Prenses Grace’ninmezarınında katedralde bulunması bir çok turistik uğrak noktalarından biri olmasını sağlamıştır.

Monako gece eğlenceleri açısından sınır tanımayan bir bölge olması ile bilinir .Ülkeye dünya jet sosyetesinin akın etmesi dolayısıyla her tülü farklı eğlenceyi deneyimlemeniz mümkündür.

Monako geziniz sırasında ünlü kumarhanelere uğrayacağınız bütçeyi ayırarak turunuza başlamanızı ve turunuz bitmeden bir kumarhaneyi görmenizi öneriyoruz.