Iskandinavya Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


İsveç Norveç ve Danimarka’nın başkentlerini görüp tanıma imkanı elde edeceğiniz İskandinavya turumuzda Kopenhag’nıngüzel bir sanat eseriymişçesine bezenmiş parklarını , Stockholm’un renkli binalarını ve Oslo’nun yemyeşil doğasını deneyimleyerek masallar diyarına bir gezi yapacaksınız. Yaşam standartının en yüksek olduğu şehirler arasında yer alan gezi destinasyonlarımızda aynı zamanda şehir yaşamını da gözlemleyebileceksiniz.

Kopenhag

Danimarka’nın en büyük şehri ve başkenti olan Kopenhag aynı zamanda ülticaretinin merkezi konumundadır. Dünya’da zenginlik sıralamasında 7 sırada olan şehir İskandinav bölgesinin kültür merkezidir. Bir çok kale kilise ve saraya ev sahipliği yapan Kopenhag’da aynı zamanda seyrine doyamayacağınız Tivoli bahçeleri bulunmaktadır. Dünya’nın en eski krallığının mirasının yer aldığı şehir turistik olarak Avrupa’nın lideri konumundadır. Nyhavn isminde ki yeni liman bölgesi Kopenhag’ın en meşhur turistik mekanlarının başında gelmektedir. Renkli mimariye sahip evlerin görsel bir şölene imza attığı Yeni liman bölgesinde aynı zamanda kanala kıyısı olan bir bölge olduğu için sahilde ki cafeyada restoranlarda güzel bir manzaranın keyfini sürebilirsiniz.

Şehre kuşbakışı bakmak ve en güzel manzarayı deneyimlemek isterseniz 17. Yüzyılda inşa edilen astronomik gözlem kulesi Rundetarn’ı görmeden ayrılmamanızı öneriyoruz.

4 ayrı sarayın bir arada bulunduğu ve kraliyet ailesinin de hala ikamet ettiği Amelienborg sarayı Kopenhag gezinizde mutlaka görmeniz  gereken yapıların başında gelmektedir.

Kopenhag şehri ünlü masal yazarı Andersen’in doğduğu topraklar olması sebebiyle ünlü yazarın hikaye ve romanlarını karakterlerinin heykellerini görebilmeniz mümkündür.Küçük deniz kızı heykeli bu eserlerden biri olarak bir çok turistin ziyaret noktasıdır. 1913 senesinde yapılan heykel şehrin simgesi konumundadır.

Şehirde ki en ünlü dini yapı ise Rokoko mimari tarzında 1749 senesinde inşa edilen Frederiks kilisesidir.Kilisenin en önemli yani 31 metre genişliğinde ki kubbesi ile İskandinav ülkeleri arasında en büyük kubbeye sahip olan kilise olmasıdır. Kopenhag’a yapacağınız seyahatte kiliseyi mutlaka görmenizi öneririz.

Stockholm

Gezimizin bir diğer ayağı olan Stockholm gezisinde de Kkopenhag’da olduğu gibi renkli binalar karşılayacak bizleri.Malaren  gölünün çevresine yapılanmış Stockholm’da özelikle Ortaçağ’ı yaşatan oldtown bölgesi turistlerin uğrak yerleri arasındadır. Gamla Stan olarak bilinen bu bölgede modern hiçbir yapıyı görmeyecek olmanız dar sokaklarda ki orta çağ etkisini kuvvetlendirmektedir. Son yıllarda şehrin çevresinde bulunan kanalların üzerinde yapılan su sporu ve gezi aktiviteleri turistlerin sıklıkla tercih ettiği eğlencelerdendir. Gölün çevrelediği bir şehir olmasından ötürü Stockholm’u yaz döneminde ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Stockholm’da şehrin tarihi ile ilgili en iyi bilgiyi ve en çok eseri 15. Yüzyıl sonlarında kalma eserlerinde sergilendiği Stockholm müzesinden edinmeniz mümkün. 400 bine yakın eserin sergileniyor olması  sebebiyle gezimizin Stockholm ayağında mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Gamla Stan bölgesi orta çağ dönemini yansıtan sokak yapısı dışında Stockholm’dakibir çok önemli yapıya da ev sahipliği yapmaktadır. Stockholm katedrali, Kraliyet sarayı Nobel müzesi ve ünlü tarihi kiliseleri görebileceğiniz bölgeyi gezerek Stockholm’un tarihi hakkında bilgiye ulaşmanız mümkün. 

Oslo

Yemyeşil doğası ve koruları ile dünya üzerinde en bol oksijeni alabileceğiniz bölgelerden biri olan Oslo İskandinav ülkeleri arasında en yüksek standartlara sahip olan bir diğer şehir olarak adından söz ettirmektedir. Norveç’in kültür merkezi olarak bilinen Oslo bir liman şehri olarak gezilecek bir çok alana sahiptir. Aynı zamanda keyifle alışveriş yapabileceğiniz mağazaların bulunduğu şehirde deniz manzaralı cafe ve restoranlarda dinlenebilirsiniz.

Karl Johans caddesi Oslo’nun en önemli caddelerinden biri olarak turistlerin uğrak noktalarındadır. Caddesinin sonunda yer alan opera binası,ulusal tiyatro ve kraliyet sarayı ziyarete açıktır . Ayrıca birbirinden çeşitli objeleri bulabileceğiniz cadde üzerinden ki dükkanlardan hediyelik alışverişinizi yapabilirsiniz. Denize ilgi duyan biriyseniz Oslo geziniz sırasında Viking gemi müzesini mutlaka görmenizi öneriyoruz.