İskeçe Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Batı Trakya’da bulunan İskeçe özellikle ismi ile özdeşlemiş karnavalla tanınan Yunanistan'da e’ yoğun Türk nüfusunun görüldüğü şehirlerden biridir. Karnaval zamanı çok renkli görüntülere sahne olan İskeçe karnaval dönemi dışında şirin bir kasaba olarak seyahat severleri ağırlamaktadır. 1371 senesinde Osmanlı hakimiyetine giren İskeçe İkinci Dünya Savaşında Bulgarlar tarafından işgal edilene kadar Osmanlı toprağı olarak kalmıştır.

İskeçe’nin en önemli yeri şehrin merkezi olan ve geniş bir meydanla anılan Plateia Kendriki’dir.1870 senesinde Hacı Emin ağa tarafından yaptırılan bir saat kulesinin bulunduğu meydanın çevresinde ise çok sayıda kafe ve restoran yer alıyor. Şehirdeki yaşamı bu cafe ve restoranlarda oturup gözlememek mümkün.Meydana yakın konumunda bulunan ve hala ibadete açık olan kilise ise tarihi bir öneme sahip olmasa bile şehrin en büyük kilisesi olarak ziyaretçilerini bekliyor. Özellikle dini yapılara ilgi duyan seyahat severlerin uğramasını öneriyoruz. Pembe taşlarla inşa edilen kilisenin mimarisi görülmeye değer şekilde detaylandırılmış olduğundan birbirinden güzel yapı fotoğrafları çekebilmeniz mümkün.

İskeçe şehrinin çarşısı büyük meydana yakın konumda bulunuyor. Çarşı dar sokaklardan oluştuğu için geniş geniş gezmek biraz zor olsa da tarihi mimarisi konurunmuş olan cumbalı Osmanlı evlerini çarşı içinde yakından görebilmeniz mümkün olacak. Ayrıca şehrin genel görünümüne de bu cumbalı Osmanlı evlerinin hakim olduğunu hatırlatmak isteriz. Tarihin içinde çıkmış gibi bir görünüme sahip olan bu evleri mutlaka fotoğraflamanızı öneriyoruz.