Kavala Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Doğu Trakya bölgesinde yer alan Yunanistan’nın en güzel sahil kentlerinden biri olan Kavala tarihi geçmişi ile özellikle kültürel turlarda sıklıkla tercih edilen şehirlerdendir. Milattan önce 7. Yüzyılın ortalarında kurulan Kavala 1912 senesine kadar yaklaşık 600 yıla yakın bir süre Osmanlı hakimiyetinde kalmıştır. Bu sebeple Türk tarihine dair bir çok yapıya ve esere ev sahipliği yapmaktadır. Özellikle Kanuni sultan Süleyman döneminde  yapılan ve kentin gelişimine büyük katkıda bulunduğu bilinen su kemeri günümüzde hala ayakta kalmış önemli Osmanlı eserlerinden biri olarak ziyaretçilere açıktır.

Günümüzde özellikle turizm alanında gelişim gösteren Kavala’nın hemen karşısında bulunan Thassos adasına Kavala ziyareti yapan turistlerin sık sık gittikleri bir başka destinasyondur. Kavala turu sırasında bu adaya geçiş yaparak iki ayrı bölgeyi de tanımak ve görmek mümkündür.

Kavala’ya gidiş karayolu ile yapıldığında yolculuk süresi ortalama 4,5 saatlik sürmektedir. Karayolu ulaşımını kendi aracınızla yapabileceğiniz gibi İstanbul’dan kalkan otobüslerle de şehre gidilebilmektedir. Kavala’ya doğrudan havayolu ulaşımı yoktur ancak Atina üzerinde aktarmalı olarak havayolu ile ulaşım tercih edilmektedir. Havayolu ile Selanik , Selanik’ten de otobüslerle Kavala ulaşmakta sıklıkla tercih edilen yöntemlerdendir.

Kentte su kemeri dışında görülmesi gereken bir diğer önemli yapısı Bizans kalesidir. Osmanlıların hakimiyetine geçmeden 15. Yüzyılda inşa edilen kale kentin manzara açısından en güzel yapısıdır. Özellikle şehri izlemek için en güzel konumda bulunan kale kentin tarihi bölgesinde yer aldığı için görülmesi gereken diğer tarihi yapılara yakın konumdadır. Bu tarihi bölgede bulunan diğer bir eser Osmanlı döneminde kalma geniş bir alana yapılmış imarettir. 1817 yılında inşa edilen bu imaret günümüzde İmaret ismi ile hizmet veren bir oteldir. Yapının dış görünümü ise görülmesi ve fotoğraflanması gereken bir mimariye sahiptir.

Filippi antik kenti ise Kavala’nın kırsal bölümünde yer alan Unesco korumasında bulunan en önemli arkeolojik kalıntıların olduğu tarihi arenadır. Kentin en ünlü festivallerinden olan Filippifestivalide bu alanda düzenlenmektedir.

Kavala ziyaretiniz sırasında Kavala kurabiyesini de alabileceğiniz merkezin ara sokaklarında bulunan butik mağaza ve dükkanları gezmeyi unutmamanızı öneriyoruz.