Kıbrıs Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Türkiye’ye yakın konumda olması ve pasaportsuz giriş imkanı ile özellikle deniz turizmi için tercih edilen Kıbrıs yaz aylarında maviden turkuaza kadar mavinin bir çok tonunu görebileceğiniz denizi ile ziyaretçileri hayran bırakan bir güzelliğe sahiptir. Sicilya ve sardunya adasından sonra 3. En büyük Akdeniz adası olan Kıbrıs  Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyeti ve güney kesimi olmak üzere  iki kısımdan oluşur. Kuzey Kıbrıs Türk cumhuriyetine Türkiye’den geçişler pasaportsuz yapılabilmektedir. Ancak adada güney Kıbrıs Rum kesimine geçiş pasaport ve vizesiz yapılamamaktadır.

Kıbrıs’ın en kalabalık şehri 50 bin kişilik nüfusu ile Lefkoşa şehridir.Şehir aynı zamanda KKTC’nin başkentidir. Turist popülasyonunun ise en kalabalık olduğu şehir liman kenti olması dolayısıyla Girne şehridir. Gazimuğasa şehri de bir liman şehri olsa dahi Girne’ye oranla daha küçük ve daha az popüler olan bir şehir olarak turizmin sürdürüldüğü şehirlerindendir.

Lefkoşa şehri adanın tam ortasında olması sebebiyle güney Kıbrıs’a geçişler Lefkoşa şehrinde yeşil hat olarak adlandırılan alandan yapılmaktadır. .bu alan ne güney ne kuzey Kıbrıs’ın yönetiminde olmayan Birleşmiş milletler tarafından yönetilen bir bölgedir. Ayrıca havalimanından şehri girişler gene Lefkoşa’dan yapılmakta olup İstanbul’dan ulaşım süresi ortalama bir buçuk saattir.

Kıbrıs turunuzu deniz turizmi için yapıyorsanız yaz ayları bu tur için çok uygun bir zaman dilimi olacaktır. Eğer iş seyahati yada kültürel bir tur hedefliyorsanız hava sıcaklığının çok yüksek olmadığı son bahar dönemini tercih etmeniz daha uygun olacaktır.Son baharda aynı zamanda deniz turizmi de rahatlıkla sürdürülebilmektedir.

Kıbrıs turunda görmeniz gereken çok sayıda yapı bulunmaktadır. Lefkoşa’da bulunan Derviş Paşa konağı v e Lefkoşa tarihi merkezi görülmesi gereken en önemli yerlerdendir. Merkezi çevreleyen 6 kilometre  uzunluğunda ki sur ise mutlaka görülmesi gereken bir yapıdır. Girne şehrinde ise Batık gemi müzesi Ağa Cafer Paşa Cami  ve  Girne kalesi görülmesi gereken önemli yapıların arasında yer almaktadır. Ayrıca Girne büyük kumarhanelerin merkezi olduğu için Kıbrıs gece hayatı en hareketli olarak Girne’de yaşanmaktadır. Deniz turizminde ise gene bir liman kenti olması dolayısıyla diğer Kıbrıs şehirlerine göre daha hareketli bir yapıya sahip olan Girne’de çok sayıda su sporu ve özellikle dalış aktivitesi sürdürülmektedir.

Adanın kültürel noktası olan Gazimuğasa Kıbrıs’ı sadece deniz turizmi için ziyaret etmeyen ziyaretçilerimizin uğraması gereken bir destinasyondur. Şehirde bulunan Salamis Antik Kenti milattan önce 11. Yüzyıla kadar uzanan şehirde özellikle Roma döneminde kalma çok sayıda tarihi eser bulunmaktadır. Gazimuğasa’da aynı zamanda bir çok katedral ve manastırı gezme imkanınızolacaktır.St. Barnabas manastırı ve gotik mimarisi ile göz dolduran günümüzde Osmanlı döneminde cami haline getirilmiş olan Aziz Nicholas katedrali mutlaka görmeniz gereken yapıların arasında yer almaktadır.

Kıbrıs turunuz sırasında Akdeniz’in eşsiz maviliklerini görebileceğiniz tekne turlarına katılmadan gezinizi sonlandırmamanızı öneriyoruz.