Leros Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


İleryoz ada olarak bilinen Leros adası oniki adalar içinde en huzur dolu tatili geçirilmesini sağlayacak kadar kendine has bir ada olarak seyahat severleri ağırlamaktır. Turgutreis’ten kalkan Kos feribotları ile aktarmalı olarak ulaşılan Leros adası uygun fiyatlı konaklama ve yeme içme alternatifleri ile Türkiye’de yapılacak bir tatile oranla daha ekonomik olan bir tatil olarak tercih edilmektedir.

Doğrudan ulaşım olmayan Leros adası çok kalabalık bir popülasyona sahip olmadığından günümüzde hala sakin kalabilen Yunan adaları arasında sayılmaktadır. Daha ziyade yat turizmi nedeniyle Türkiye yatçıları tarafından  tercih edilmektedir. Bu nedenle adada yaya olarak dolaşırken sıkılabileceğiniz bir kalabalığa denk gelmeyeceğinizi söyleyebiliriz.

Tarihte İtalyanlar tarafından işgal edilmiş olan Leros adasında diğer Yunan adalarında görmeye alıştığımız beyaz duvarlı Ege evlerinin yer aldığı mimari yerine faşist mimarinin etkilerini görüyoruz. Gene aynı dönemde inşa edilen Leros kalesi de bu süreçte adanın denetimini sağlamak üzere inşa edilenmiş olan en önemli tarihi  yapılardan biridir. Ada ziyaretçilerinin mutlaka uğradıkları Leros kalesi adada bulunan en büyük tarihi yapılardandır . Pandilli kalesi bu kaleden çıkartılan kalıntıların sergilendiği Pandilli müzesi, Artemis tapınağının kalıntıları ve Agia Marina müzesi  adada görülmesi gereken diğer tarihi ve dini yapıların başında sayılabilen yapılardandır.

Leros adasında bulunan bakir koyların arasında ki en ünlü koy ise denizin ortasında minik bir kilise bulunması ile bilinen Agiosİsidoros plajıdır. Karanın bşiraz açığında bulunan küçük adacıkta inşa edilmiş olan kilisenin bir kısım kalıntıları da denizin içinde bulunduğundan özellikle dalışla ilgilenen su sporu severlerin uğrak noktalarından biridir. Alinda , Kryfos ve Gourna plajı da ada ziyaretiniz sırasında görmeniz gereken diğer cennet köşesi plajlar arasında yer almaktadır. Leros adasında bulunan DioLiskaria plajı ise nudistlerin tercih ettiği plajlardandır.

Yunan adalarının güzelliğini çok kalabalık olmayan sakin bir adada geçirmek isteyen seyahat severlerin tercih edecekleri bir ada olan Leros adası özellikle doğal güzellikleri ile gözlerinizi kamaştıracak bir destinasyondur.