Macaristan Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Dünyanın en turistik ülkeleri arasında yer alan Macaristan’da ki bir çok yapı Unesco tarafından koruma altına alınmış olan yapılardan olup,doğa güzellikleri açısından da oldukça zengin olan bir ülkedir. Dünya’nın en büyük ikinci termal gölü olan Heviz gölü , OrtaAvrupa’nın en büyük gölü Balaton gölü ve Avrupa’nın en genmiş yeşil arazisi olan Hortobagy isimli doğal yaşam parkı Macaristan sınırları içinde yer almaktadır. Tarihi yapılar açısından ele aldığımızda en büyük sinegog ve en büyük kilise de  ülkede bulunmaktadır.

Macaristan’nın başkenti olan Budapeşte dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak ülkede ki en yüksek turist popülasyonuna sahip şehirdir. Milattan önce 900 yılına kadar uzanan çok zengin ve çok eski bir tarihe sahip olan Budapeşte aynı zamanda bir çok festivale ev sahipliği yapması sebebiyle turistler sebebiyle  sıklıkla tercih edilen bir destinasyondur. Budapeşte2de yapılan festivallerden en ünlüsü ve en bilinen Budapeşte bahar festivali olup tüm dünyadan katılımcıların şehre gelmesini sağlamaktadır.

Budapeşte aynı zamanda termal turizminin sürdürüldüğü bir şehirdir.Avrupa’nın en ünlü kaplıcalarının bulunduğu şehirdeki kapılacalar da Türk ve Yunan mimarisinin izleri görülmektedir. 16 yüzyıla dayanan geleneksel hamamların ve şifalı suların keyfini masalsı bir güzellikte yaşayacağınız şehirde sadece bu amaca yönelik otellerde konaklamanız da mümkündür. Hamamların bir çoğunda masaj ve kırmızı şarap, çikolata yada süt banyosu gibi alternatif hizmetlerde sunulmaktadır. Bu hamamlardan en ünlüleri Osmanlı döneminden kalmış olmaları itibariyle tarihi öneme de sahip olan Rudas , Veli Bej ve Kiraly hamamlarıdır.

Budapeşte turunuz sırasında görebileceğiniz en eski yapılardan biri olan Buda kalesi şehrin en yüksek tepelerinden birine inşa edilmiştir.Haikra Tuna nehri manzarası görebileceğiniz bu yapıya şehir turunuz sırasında mutlaka uğramalısınız .

Budapeşte’nin güzelliklerini keşfedeceğiniz Budapeşte turumuz sırasında tuna nehri üzerinden yapacağınız tekne turu ile şehrin güzelliklerini nehirden de görebilmeniz mümkündür. Volga nehrinden sonra Avrupa’nın en büyük ikinci nehri olan Tuna nehrinin iki kıyısına şehre ismini veren Buda ve Pest kıyıları adı verilmiştir.Nehir geziniz sırasında görebileceğiniz çelik heykel ayakkabılar 2. Dünya savaşında ölen Yahudiler için yapılmış bir anıt niteliğindedir. 2005 senesinde tamamlanmış olan bu ünlü heykel 60 çift ayakkabıdan oluşmaktadır. Tuna nehri üzerinde  ayrıca jişiye özel tekne turları da düzenlenmektedir. Ünlü Macar şaraplarını tadabileceğiniz kişiye özel Tekne turları aynı zamanda Margaret adası gibi önemli destinasyonlarda durarak size bu bölgeleri de tanıma imkanı sunmaktadır.