Moskova Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Tarihte en ünlü gösterilere ve kanlı çatışmalara  sahne olan Kızıl Meydanla tanınan Moskova özellikle sanata tarihe ve siyasete ilgi duyan seyahat severlerin severek katıldıkları turlarımızdan olup sanat galerileri, opera ve sahne sanatı binaları , çarlık dönemi sarayları ile dolu dolu bir tura katılma imkanı sunmaktadır.

Kızıl meydanda bulunan ve şehirde ki görülmesi gereken en önemli yapı Kremlin sarayıdır. Devrimden önce bir çok çarın ikamet ettikleri yapı 12 yüzyılda ahşap olarak inşa edilmiş ancak Moğollar tarafından yıkılmıştır. 15. Yüzyılda ise korkunç İvan olarak tarihe ismini yazdıran Rus çarı tarafından yeniden inşa ettirilmiş ve taç giyme töreni bu sarayda yapılmıştır. Bu tarihten sonra tüm taç giyme törenleri sarayda yapılmaya başlanmıştır. Sarayın her bölgesi ziyarete açık olmasa bile Kraliyet mezarlığı , Meryem’in göğe yükselişi kilisesi ve 40 tonluk çan topunun da görülebileceği  çan kuleleri görülmeden Moskova turu sonlandırılmamalıdır.

Gene kızıl Meydanda ki en ünlü yapılardan biri olan Aziz Vasili kilisesi Kazan şehrinin tatarlardan geri alınması üzerine inşa ettirilmiştir. Mimari olarak göz alıcı olan Aziz Vasili kilisesinin 8 kubbesinin 8 tanesi de ayrı zaferlere atfedilmiştir. Tarihte Napolyon tarafından  çok beğenildiği için Paris’e taşınmak istediği söylenilen yapı Rusya’nın ünlü sembollerinden biri haline gelmiştir. 1550’li senelerden yapılan kilise doğu ve İslam motifleri taşımaktadır. En uzun kubbesinde altın işlemeler bulunur. Yıllar içinde çok sayıda rotasyon geçiren kilisenin günümüzdeki hali 1860 senesinden beri değişmemiştir. Masal diyarında ki presnlerin sarayı gibi görünen kilisenin iç mimarisini de görmenizi öneriyoruz.

Moskova geziniz sırasında bir diğer görmeniz gereken yapı 193 senesinde yapılan Lenin’in mozolesidir. Yapının küp küp kesilmiş granitlerden oluşması ölümsüzlüğü simgelemektedir. Mozolede kırmızı granit kullanımı sosyalizmi , siyah labrador ise yası sembolize etmektedir. Bu sembolik öğelerle inşa edilen mozolede  saygı kurallarına uyulması gereklidir. 18 ayda bir Lenin’in naaşı laboratuvarda incelenmektedir. Deride ki buruşmalar giderilmekte ve Lenin’in üzerinde ki elbiseler değiştirilmektedir.

Moskova  geziniz sırasında alışveriş yapabileceğiniz en doğru yer Arbat caddesi olacaktır.Aslında şehirde iki adet Arbat caddesi bulunur.bu caddelerden biri trafiğe açıkken diğeri yani Eski Arbat caddesi trafiğe kapılı olmakla beraber 24 saat canlılığını koruyan bir alandır. Mağazalardan alışveriş yapabileceğiniz gibi hareketliliği hiç bitmeyen caddede 1 Petro dönemine kadar uzanan tarihi  binalar arasındaki ünlü cafe ve restoranlarda oturabilirsiniz. Arbat caddesinde aynı zamanda bir çok sokak sanatçısının aktiviteleri izlenebilmektedir.

Moskova turunuz sırasında özellikle sosyalist ruhu anlayacak şekilde şehri gözlemlemeniz gezinize keyif katacaktır.