Orta Avrupa Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Orta Avrupa turlarında Avrupa’nın kültür ve turizm açısından en çok tercih edilen üç şehrinin başkentlerini tanıma imkanına sahip olacaksınız. Dolu dolu geçecek Orta Avrupa turunda düşük bütçe ile keyifli bir tatil geçirebileceksiniz. Avusturya’nın başkenti Viyana’da  farklı kültürlerin bir araya gelmelerinin uyumunu , Çek Cumhuriyetinin başkenti Prag’da gotik mimarinin en güzel eserlerini ve Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de ise termal suların dinlendirici etkisini dolacak.

Viyana

Müziğin ve sanatın başkenti olarak kabul edilen Viyana özellikle kültür turlarını tercih eden seyahat severler için ideal destinasyonlardan biri olarak her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Avrupa’nın en gelişmiş şehirlerinden biridir. Kültürel imkanlarının yanı sıra alışveriş için tercih edilen şehirlerden olan Viyana’da ünlü markaları uygun fiyata satın alabilir yada butik mağazaların tasarım ürünleri ile fark yaratabilirsiniz.

Mayıs ayından eylül ayına kadar olan süre kış aylarına oranla ziyaret etmeye daha uygun olan zaman aralığıdır. Kış aylarında hava sıcaklıklarının düştüğü kente yaz dönemi giderseniz görülmesi gereken bir çok mekanı daha rahat görebilme imkanına sahip olabilirsiniz. Ortalama 3-4 günlük bir süreç şehrin en önemli noktaları görmeniz için yeterli olacaktır.

Şehrin sembolü olan 1827 senesinden beri hizmet veren GiantFerris Wheel isimli dönme dolaptır. Şehrin hemen hemen her noktasından görülen dönme dolaba bindiğinizde tüm şehre kuş bakışı bakabilir ve en güzel fotoğrafları kareleyebilirsiniz.

12 yüzyıldan kalma ve şehrin bir diğer sembolü olan St. Stephen Katedrali Viyana’nın ve Avusturya’nın en önemli gotik mimariye sahip tarihi binası olmasıyla bilinir. Şehir geziniz sırasında görmeniz gereken bu yapının çatısında ki semboller Viyana’nın tarihini sembolize etmektedir.

Viyana gezinizde doğal yaşam parklarını da görerek gezinizi sonlandırmanızı öneriyoruz. Tarihi yapılarının yanı sıra yeşil alanları ile de göz dolduran şehir bir çok nadide güzelliğe sahiptir.

Prag

Günümüze kadar bozulmadan gelen orta çağa ait olan dokusu ile Prag tarih içinde bir yolculuk yapmak isteyen ziyaretçilerini bekleyen bir şehirdir. Eğlence ile alışverişi , sanatla beraber doğal güzellikleri ve geç saatlere kadar süren ünlü Prag gecelerini deneyimleyebileceğiniz kentte isterseniz birbirinden farklı butik mağazalardan en seçkin hediyelik parçaları satın alabilir yada ev dekorasyonunuz için kimsede olmayan özel üretim koleksiyonluk parçaları tercih edebilirsiniz.

Prag yaz döneminde kalabalık bir turist popülasyonuna sahiptir. Daha sakin bir tatil hedefliyorsanız hava sıcaklığının düşmediğini ancak kalabalıkların biraz daha seyreldiği son bahar aylarını tercih etmelisiniz. Ancak yapacağınız Prag turunun her mevsim ayrı bir güzelliğe sahip olduğunu da ayrıca hatırlatmak isteriz.

Prag geziniz sırasında şehrin oldtown kısmında tarih kokan dokuyu hissedeceğiniz çok sayıda tarihi yapı bulunmaktadır. Bu yapılardan en ünlüsü dünyanın çalışan en eski saati olan Astronomik saat kulesidir. 12 burcun sembolize edildiği bu saat kulesi her saat başı ayrı bir animasyonu izleme imkanı sunan farklılıktadır. OkdTown’un merkezinde bulunan bu yapının çevresi günün hemen hemen her saati kalabalık olduğundan erken saatlerde görmenizi öneriyoruz.

Vlatna nehri üzerinde bulunan ve en güzel gün batımlarını deneyimleyebileceğiniz Karl köprüsü şehirde görmeniz gereken yapılardan bir diğeridir. OldTown ile bir diğer tarihi yapı Prag kalesini birbirine bağlayan ünlü köprüde yaz döneminde bir çok sokak sanatçısının performansını izleme olanağı bulabilirsiniz. Ayrıca açılan tezgahlardan farklı ürünlerin satın alımını gerçekleştirmeniz mümkün. Köprü üzerinde biraz zaman geçirerek bu güzel manzaranın keyfini sürmenizi öneriyoruz.

Budapeşte

Tuna nehri kıyısına kurulmuş olan Budapeşte üç farklı şehrin birleşimi ile kurulmuş olan bir şehirdir. Macar krallığı döneminde 9. Yüzyılda kurulmuş olan şehir Roma imparatorluğu başka olmak üzere bir çok medeniyetin hakimiyetinde bulunmuştur.

Budapeşte’nin tarihi arenası ve oldtown Tuna nehri batısında kalan tepe civarına kurulmuştur.Osmanlı döneminde kalma en ünlü hamamların da bulunduğu bu bölge de şehirde görmeniz gereken bir çok yapıya ev sahipliği yapmaktadır.

Budapeşte şifalı suların çıktığı bir şehir olması nedeniyle spa hizmeti konusunda Avrupa lideri sayılan bir şehirdir. Şehre yapacağınız gezi sırasında şehrin ünlü spa merkezlerine giderek bedeninizi termal suların dinlendirici ve iyileştirici etkisine bırakmanızı öneriyoruz. Budapeşte’de bulunan bu spa merkezlerinden en ünlüleri Veli Bej ve Kiraly isimli Osmanlı döneminden kalma hamamları ile bilinen merkezlerdir. Şehirde göreceğiniz en önemli tarihi yapı Buda kalesidir. Ardından iki önemli spa merkezinin de bulunduğu Gallert tepesi gelmektedir. Şehre yapacağınız turda Tuna nehrinde yapılan nehir gezisine katılmanızı mutlaka öneriyoruz. şehrin güzelliklerini nehir üzerinden görerek büyüleyici bir etkiyi yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz.

Orta Avrupa turumuzda göreceğiniz bu ün ünlü başkentte keyifli bir tatil geçirirken bütçenize uygun  bir tatil yapmanın huzuru içinde dinleneceksiniz.