Paros Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Yunan adaları arasında turist popülasyonu en az olan adalardan biri olanParos adası bakir doğa ise ile seyahat severlerin son gözdeleri arasında yer alıyor. Şehir hayatına yakın yaşamı ile rahatlıkla konforlu bir tatil sürdürülmesine olanak sunan Paros adası aynı zamanda kültürel Yunan adası turları arasında da başta gelen adalardan olması ile tanınıyor. Arkeolojik bir sit alanı olan Paros’ta özellikle mermer yatakların bulunması sebebiyle antin çağlardan beri mermerleri ile tanınmaktadır. Hatta Napolyon’un bile mezar taşı için gerekli olan mermerin bu adadan temin edildiği bilinmektedir.

Paros adasına en kolay ulaşım Pire limanı üzerinden sağlanmaktadır.diğer adalardan ise gemiler ile adaya geçiş yapılabilmektedir. Türkiye üzerinden adaya doğrudan geçilemiyor olsa da ilerleyen yıllarda bu yönde turların düzenleneceğini söylememiz mümkün.

Paros adası SantoriniyadaMykonosadalarına göre oldukça sakin olsa dahi çoğunluk olarak Yunanlı yada Fransız turist yoğunluğu bulunuyor. Bu nedenle Paros adasında tercih edilecek bir tatili Türkiye’den uzaktaymış gibi geçirmeniz mümkün. Ada halkının ise diğer yunan adalarında olduğu gibi oldukça misafirperver olduğunu belirtmek isteriz.

Adada gezerken dar sokaklarında ortaçağdan kalma kalıntılar görüntülemeniz mümkün. Tarihle iç içe bir tatil geçireceğiniz Paros adasının mimarisi klasik Yunan adası mimarisi ile aynı özelliklerdedir. Mavi beyaz evleri ile Santorini adasını aratmayan sokak manzarasında birbirinden güzel fotoğrafları çekerek albümünüze ekleyebilirsiniz.

Paros adasının merkezi ana limanın hemen karşısındaki geniş meydan ve bu meydana bağlanan sokaklardan oluşur. Adada bulunan cafe ve restoranların büyük bir bölümü meydanın çevresinde bulunur. Büyük bir ada olduğu için limandan adaya girdiğinizde bir araç kiralayarak adanın tamamını gezebilir ve birbirinden güzel çok sayıda ki plajında tatilinizin keyfini sürebilirsiniz. Sörf sporuna uygun açıda rüzgarakan koyları özellikle su sporu severlerinde Paros adasını tercih etmelerine neden olmuştur. Bu sebeple adada sıklıkla göreceğiniz kalabalık sporcu kalabalığı olacaktır. Adada ki en eski tarihi yapı ise Bizans döneminden kalma Ekatontapyliani Kilisesidir. Kilisenin hemen yakınında bulunan arkeoloji müzesinde ise tapınaklardan elde edilen kalıntılar sergilenmektedir.

Piperi plajı adanın en ünlü plajlarından biri olarak gözde mekanlar arasında bulunur. Bu plaj Naousa Kasabasının merkezinde bulunmaktadır. Lüks mekanları ve dar beyazlara bezenmiş sokakları ile ünlü olan Naousa Kasabasında ise sakin bir akşam yemeği tercih edebilirsiniz.

Paros adası gezinizde hem kültürel hem de denizden faydalanabileceğiniz keyifli bir tatili üstelik uygun fiyatlarla geçirebilmeniz mümkün olacak.