Portekiz Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Atlas okyanusuna kıyısı olan Portekiz kuzeyde İspanya ile komşu olsa dahi kendine has dokusu ile çok farklı bir ambiyansa sahiptir. Kırsal alanlarının güzelliği,şehir hayatının canlılığı ile kafa kafaya olan ülkede istediğiniz tarza uygun tatil sürmeniz mümkün olmaktadır.

En ünlü şehirleri Porto ve Lizbon olan ülkenin şarapları dünyaca ünlüdür.Özellikle Porto şehrinde tadabileceğiniz bu özel yapım şarapları dilerseniz hediyelik olarak ta tercih edebilmeniz mümkündür.

Porto

Portekiz’in başkenti Lizbon’dan sonra ikinci büyük şehri olan Porto dünyaca ünlü olan Porto şarabı ile ünlüdür. Douro nehri çevresinde ki tepelere kurulmuş olan Porto Roma imparatorluğunun hakimiyeti döneminde diğer şehirlere oranla daha az gelişme gösterdiği halde 10. Yüzyıl ve sonrasında gelişim göstermiştir. Şehir genel hatlarıyla orta çağdan kalma dokusunu hala koruyan bir şehir olması itibariyle masal diyarlarına benzemektedir. Douro nehrinin insanı büyüleyen manzaralarına şahit olacağınız Porto’da bir çok tarihi yapıyı şehrin bu büyüleyici ambiyansında gezerek gezinize keyif katabilirsiniz.

Porto’nun eski şehir bölgesi Ribeira isimli bölgedir.Douro nehri boyunca uzanan bölge ortaçağa özgü dar sokakları ile bilinmektedir. Şehrin en romantik bölgesi olan Ribeira gün içinde her saat hareketlidir.  Ribeira bölgesinde bir çok ünlü müze bulunur. Şarapları ile ünlü olan kentin en önemli ve en çok ziyaretçi alan müzesi Port Wine Cellars müzesidir. 1960’lı senelerde ziyarete açılan mahzenlerde hem karanlık soğuk mahzenleri gezebilir hem de yıllanmış şarapları tadabilirsiniz.

Sao Francisco Kilisesi gene oldtown bölgesinde yer alan 15. Yüzyılda inşa edilmiş olan şehrin sembollerinden biridir. Gotik mimarinin en önemli eserlerinden biri sayılan kilise şehir geziniz sırasında mutlaka görmeniz gereken yapıların başında gelmektedir.

Lizbon

Avrupa’nın en renkli başkentlerinden biri olan Lizbon bir liman kenti olarak Portekiz’in turist popülasyonu açısından en kalabalık şehridir. Roma ve İstanbul gibi 7 tepe üzerine inşa edilen şehir köprüleri haliç bölgesi ve şehir içi ulaşımda kullanılan tramvaylar ile İstanbul’a benzemektedir. Bölge bölge ayrılmış olan şehirde yapmak istediğiniz aktiviteye göre istediğiniz bölgeye yönelebilirsiniz. Alışveriş bölgesi olarak  olarak bilinen Baixa bölgesi birbirinden ünlü markaları uygun fiyata alabileceğiniz bir çok mağazanın bir arada olduğu bir bölgedir.Bairro  Alto bölgesi gece hayatına yönelik olan bölge iken tarihi yapılar ve müzeler ise Alfama bölgesinde bulunmaktadır.Balem bölgesi ise gene birbirinden ünlü tarihi yapıların bulunduğu bölgedir.Turistlerin sıklıkla gittikleri Balem bölgesinde ayrıca bir de uçak anıtı yer almaktadır.

Yıl içinde özellikle bahar ve yaz aylarında bir çok festivalin düzenlendiği şehirde müzik ve film festivalleri oldukça ünlü olup bir çok ünlü oyuncu ve yönetmenin şehre gelme nedenlerindendir.

Portekiz turunuz sırasında göreceğiniz en önemli iki şehir olan Porto ve Lizbon ülkenin güzelliklerini deneyimlemenizi sağlayarak keyifli bir Portekiz turu geçirmenizi sağlayacak destinasyonlardır.