Prag Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Prag turunuz sırasında gezilecek çok sayıda mekanın bulunması dolu dolu keyifli ve bir o kadarda kültürel bir gezi yapmanıza imkan sunacak detaylara sahiptir.Özellikleoldtown bölgesinde bulunan Prag’ın en ünlü yapılarını birkaç güne ayırarak gezebilir ve şehrin keyfini sürebilirsiniz.

Tarih boyunca taç giyme törenlerinin yapıldığı ve ayrıca idamların gerçekleştirildiği Oldtown bölgesi tarihte kraliyet ailelerinin yaşadığı çok sayıda saraya ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca şehrin önemli tarihi yapılarıda gene oldtown bölgesinde bulunur.Oldtown bölgesinde bulunan ana meydan  1992 senesinde Unesco dünya mirası listesine girmiş dünyaca ünlü bir meydandır. Meydanda yapılan idamlardan en bilineni İmparator Matthias’a karşı gelen 27 liderin topluca idam edilmesidir.

Günümüzde bu meydanın çevresinde renkli sokaklar bulunur. Ayrıca meydanda bulunan binaların bir çoğu tarihi binalar olduğu için bölgede tarihsel bir geçit törenine girmiş gibi hissedeceksiniz.

Old Town bölgesinde ki  tarihi yapılardan en ünlüsü Astronomik saat kulesidir. Eski Belediye sarayı binasının üzerinde bulunan Astronomik saatin bulunduğu 70 metrelik kuleye çıkarak Prag şehrinin genel manzarasını tüm ihtişamı ile izleyebilirsiniz. Ayrıca Astronomik saat dünya üzerinde çallışan en eski saat olması  nedeniyle şehrin simgelerinden biri haline gelmiştir. 1410 senesinde yapılan saatte ki 12 saat diliminin her biri bir burcu simgelemektedir. Her saat başında animasyon gösterili 4 heykel görülmektedir.bu sebeple saatin önünde uzun uzun bekleyen kalabalıkları görebilirsiniz. Heykellerden iskelek ölümü , kase tutan yahudi harislik ve aç gözlülüğü, müzik aleti çalan Osmanlı keyfi ve zevki sefayı, elinde ayna tutan heykel ise kendini beğenmişliği ve kibri temsil etmektedir. Dünya üzerinde bir benzerinin olmaması itibariyle oldukça orijinal olan bu kulede ki animasyonları izlemenizi öneriyoruz.

Dünyanın en büyük kalelerinden biri olması ile ünlü Prag kalesi de OldTown bölgesinin bir diğer önemli eseri olarak bir çok ziyaretçinin uğrak yeridir. 9 yüzyılda inşa edilen kale savunma amacından öte kendi başına bir şehir niteliğindedir. Aziz Vitus Katedrali, Prag altın yolu , kraliyet sarayı Aziz GoergeBasilikası ve manastırı ve Prag kalesi resim galerisinin yer aldığı kaleyi Oldtown bölgesine Karl köprüsü bağlamaktadır. 30 tane heykelle bezeli olan bu köprüde her ay çeşitli aktiviteler yapılmaktadır. Ayrıca en güzel nehir manzaralarını köprü üzerinden fotoğraflamanız mümkündür.

Şehirde ki bir diğer önemli bölge ise Vlatava nehri ve oldtown arasındaki bölgede kalan Yahudi mahallesidir. Bölgede 6 adet sinagogun bulunması ziyaret nedenlerinin  başında gelmektedir. Sinegogların arasında Eski yeni sinegog’u Avrupa2nın en eski aktif sinegogu olmanın yanı sıra Prag’ın tek gotik mimariye sahip yapısı olması itibariyle ünlüdür. 1864 senesinde inşa edilmiş İspanyol sinegogu ise özellikle mimarisi sebebiyle çok sayıda ziyaretçiyi ağırlamaktadır. Ayrıca bu bölgede bulunan Yahudi mezarlığı Avrupa’nın en eski Yahudi mezarlığı olması sebebiyle önem taşır. 12 katmana kadar uzanan mezarları ile 100 binin üzerinde mezarlık bulunmaktadır.

Prag turunuz sırasında ayrıca Prag şehrinin dünya ünlü gece eğlencelerine katılarak keyifli zaman geçirmeniz mümkündür.