Rusya Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Dünyanın ilk anayasal sosyalist devleti olan Rusya sert geçen kışlarına rağmen sürekli ziyaret alan ülkelerin başında gelmektedir. Altın Orda devletine bağlı olan sonrasında Rus prenslikleri olarak tek tek bağımsızlığı ilan eden Rusya tarihte ki bir çok önemli olaya tanıklık etmiş, dünyaca ünlü bir çok romana konu olmuştur. Kızıl meydan dahi tek başına Rusya turlarına katılma nedeni olarak seyahat severleri cezbetmektedir.

Ülke genelinde özellikle kış aylarında hava sıcaklığı  -20 seviyesine kadar düşebilmektedir. Bu sebeple Rusya’ya yapacağınız turları yaz dönemine denk getirmeniz  daha konforlu bir tatil yapmanıza olanak tanıyacaktır.

Moskova

Rusya’nın başkenti olan şehir en eski yerleşim yerlerinden biri olarak Rusya tarihindeki pek çok önemli yapı ve eseri barındırmatadır.1300’lü senelerde beylik olarak kurulmuş olan Moskova 1480 senesinden sonra Rusya’nın başkenti olmuş ve o günden bu güne değil ülke başkenti olarak kalmıştır.Moskova aynı zamanda Birleşik Rus devletinin kurulması sürecinde önemli bir merkez konumunda kalmıştır.Bu sebeple Rus tarihinde büyük bir yere sahiptir.

Moskova aynı zamanda ulaşım açısından dünya üzerinde ki en önemlimetro kentlerinden biri olarak bilinir.11 hattan oluşan Moskova metrosunda 160’tan fazla durak bulunmaktadır. Metrolar aynı zamanda hem tarihsel hem de mimari açından eşsiz bir güzelliğe sahip olduğundan Moskova turunuzda mutlaka görmeniz gereken yerlerden biridir.

Bale , tiyatro opera gibi sahne sanatlarında tarihten beri bir çok önemli eserin gösterime girdiği yerlerden olan Moskova aynı zamanda Uluslararası Sahne Sanatları merkezinde klasik müzik gösterimleri ile ünlüdür.

Moskova denildiğinde akla gelen Kızıl Meydan dünyaca ünlü bir siyasi arena olması sebebiyle Rusya’ya yapılan ziyaretlerin nedenlerinin başında sıralanmaktadır. Siyasi tarihe ilgi duyan seyahat severlerin mutlaka görmek istedikleri ünlü meydanlardan biri olan Kızıl Meydanda tarih boyunca idam , gösteri  ve ünlü geçitler düzenlenmiştir. Kızıl meydan ismi ise tarihte çok kanlı gösterilere ev sahipliği yapmasından ötürü verilmiş bir isim olmakla beraber kanlı meydan olarak ta anılmaktadır. Meydanda bulunan Kremlin sarayı Aziz Vasili Kilisesi ve kırmızı rengi ile bir çok fotoğraf ve tabloya konu olan  Moskova tarih müzesi ile Rusya’nın merkezi konumundadır.Kızıl meydanı görmeye gittiyseniz çevresine konuşlanmış olan bu diğer önemli yapıları da görmenizi öneriyoruz.

St Petersburg

300 seneye yakın bir süre boyunca Çarlık Rusya’sının başkenti olan StPetersburg kenti Moskova’dan sonra Rusya’nın ikinci büyük kentidir. Neva nehri ve nehre bağlanan kanallar üzerine kurulmuş olan şehir kuzeyin Venedik’i olarak bilinmektedir. 2 Dünya savaşı sırasında Hitler kumandasında ki ordunun kuşatmasına 900 gün boyunca direnen kent bir çok drama ev sahipliği yapmaktadır.

St Petersburg şehrinde bulunan tarihi yapılar şehri bir müze olarak gezmenizi sağlayacaktır. Diğer yapılardan esinlenerek yapılan bu tarihi binaların yanı sıra Dostoyevski ve  Puşkin başta olmak üzere bir çok ünlü sanatkarın da yaşadığı şehirdir. Bu sanatkarların yaşadıkları evler günümüzde müze olarak gezilmeye uygundur. St Petersburg şehrinde 220 müze 45 sanat galerisi ve 80 tiyatro bulunur. Bu yapıların hepsini gezmek bir tur dönemine sıkıştırılamayacağından sadece birkaç en önemli yapının gezilmesi önerilmektedir.