Saint Petersburg Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Baltık denizinin kıyısına kurulmuş St. Petersburg şehri kanalların üzerine inşa edilmesi dolayısıyla Venedik’e benzer bir şehirdir. Kuzey’in Venedik’i olarakta adlandırılan şehirde kış ayları hayli soğuk geçtiğinde yaz aylarında yapılan turlara katılmanız turunuzu daha keyifli hale getirecektir.St Petersburg şehrinde en uzun günler yaz aylarında yaşanmaktadır. Gece saatlerinde bile aydınlık olması şehrin bir çok güzelliğini görebilmenizi sağlayacaktır.

Rusya’nın Avrupa’ya açılan kapısı olarak görülen şehirde birçok müze ve sanat galerisinin yanı sıra kilise bulunur.Sayısal olarak değerlendirdiğimizde 221 müze , 80 tiyatro ve 45 sanat galerisinin bulunduğu StPetersburg’ta her ünlü yapıyı gezebilmek mümkün olmadığından mutlaka görmeniz gereken en önemli yapıları gezerek şehrin tarihi ve sanat etkinlikleri ile ilgili bilgiye sahip olup keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Şehirde ki önemli yapılardan biri Çarlık sarayıdır. CatherinePalace yani Çarlık sarayı özellikle yaz aylarında Çarların ikamet ettikleri bir saraydır. Rusların tarihi binalarda ki ihtişamı bu yapıda da görülmektedir. Hiçbir masraftan kaçınılmayan bu sarayın mimarisi göz alıcıdır. Sarayın bahçe peyzajı da en az iç kısmı kadar ihtişamlıdır. Türk mimari öğelerinin de bulunduğun sarayın hamam bölümü cami şeklinde inşa edilmiştir.

1852 senesinde açılan Ermitaj müzesi ise sanat aşıklarının mutlaka görmesi gereken yapılardan biridir. 2. Katerina tarafından getirtilmiş 250 parçalık resim koleksiyonun getirtilmesi ile oluşan müze günümüzde 3000 parçalık bir koleksiyona ev sahipliği yapmaktadır.  Müzenin en göz alıcı odası ise milattan önce 4 yüzyıldan milattan sonra 20. Yüzyıla kadar ki döneme ait mücevher koleksiyonunun bulunduğu sergidir. Dünyanın en büyük granit sütunu da müzede sergilenmektedir.

Tatar cami yapıldığı dönemde Avrupa’nın en büyük camisi olan önemli bir eserdir. 1913 senesinde tamamlanan cami 49 metre uzunluğunda iki minare ve 39 metre uzunluğunda  turkuaz renkli bir kubbeden oluşmaktadır. Mimari açıdan etkileyici bir görünüme sahip olan cami 5000 kişilik bir kapasiteye sahiptir.

St Petersburg gezinizde şehir içinde bir çok heykeli görebilmeniz mümkündür. Bir açık hava müzesi şeklinde olan şehirde ki günlük yapıların da bir kısmı tarihi özelliktedir.Değişik dönem mimarilerini görebileceğiniz St Petersburg turunuzda sanata doyacağınızı söyleyebiliriz.