Samos Adası Feribot Bileti

Feribot biletiniz tatiloley.com'da


Kuşadası ve Sığacık üzerinden düzenlenen Samos Adası feribot seferleri ile adaya 60 dakikada ulaşım sağlanabilmektedir. Özellikle Sığacık üzerinden yapılan seferlerin kısa süre öncesinde başlaması adaya düzenlenen seferlerin sayı ve sıklığını arttırarak daha fazla turiste hizmet verilmeye başlanmıştır. Kuşadası Büyük limandan kalkan Samos Adası feribot Samos adasında Phythagarion Port isimli limana demirlemektedir. Siğacık limanından kalkan Samos feribotları ise Samos adasının Karlaovasi isimli limanından adaya giriş yapmaktadır.

Samos adası feribot seferlerinde yetişkinler 30-40 Euro arasında ücretlendirilmektedir. 0-3 yaş arasında bebeklerin ücreti ise tek yön yada gidiş dönüş farkı olmaksızın 10 Euro’dan ücretlendirilirken 3-12 yaş çocuklar da ise bu ücret 20-30 Euro arası değişim göstermektedir.

Samos adası özellikle plajları sebebiyle sıklıkla tercih edilen adalardandır. Ayrıca ünlü bilim adamı Pisagor’un doğup büyüdüğü ada olması sebebiyle adanın ünlü antik liman kendi Phythagarion ismi anılmaya başlanmıştır. Bu tarihi bölgede küçük bir arkeoloji müzesi ile bölgede bulunan gemi kalıntıları sergilenmektedir. Phythagarion bölgesinde ayrıca barlarda Pisagor2un bilim dünyasına kattığı ayrıntılar esprili bir dille ziyaretçilere anlatılmaktadır.

Adada bulunan bir diğer öneli tarihi arena Heraion tapınağıdır. Ünesco dünya mirasları listesinde yer alan bu tarihi arena milattan önce 570 senesinde inşa edilmiş ünlü tapınaklardandır. Tapınakta 100’e yakın Roma sütunu bozulmadan günümüze dek korunmuştur. Heraion yani Hera tapınağı bilinen en büyük Yunan tapınağı olması ile ünlüdür. Ayrıca arenada tapınağın çevresine inşa edilen çok sayıda irili ufaklı eser yer almaktadır. Bunlardan  en çok ziyaret alanlarından biri 5. Yüzyıldan kaldığı düşünülen Hristiyan bazilikasıdır. Phythagarion bölgesinden arkeoloji müzesi dışında Samos adasının merkezinde de bir arkeoloji müzesi bulunmaktadır. Phythagarion bölgesinde ki arkeoloji müzesine oranla çok daha büyük olan Samos Arkeoloji müzesinden Heraion tapınağı ve çevresinde ki eserlerden çıkartılan çok sayıda tarihi eser sergilenmektedir.

6 yüzyılda inşa edilen yeraltı su kemeri ile görülmesi gereken bir diğer önemli yapıdır. 1 kilometrelik uzunluğa sahip su kemerinin içi gezilebilmektedir. Değişik bir mimari yapıya sahip olan bu kemere özellikle kapalı mekan fobisi olan turistlerin ziyaret etmemesini öneriyoruz.

Samos adasında ayrıca çok sayıda kilise ve manastır bulunmaktadır. Özellikle kültürel tarihi turlardan hoşlanıyorsanız bu yapıları gezmenizi öneriyoruz. Samos adası ziyaretinizde ki amaç deniz turizmi ise Karlovassi bölgesinde bulunan  tenha koy Mikro Seitani plajı Samos adası plajlarından en ünlüsüdür. Çakıllık yapıda olması sebebiyle genellikle sakinlikten hoşlanan turistlerin ziyaret noktalarından biri olan bu plajda Ege denizinin güzelliğinin tadını çıkartabilirsiniz. Eğer tercihiniz daha kumluk plajlardan yanaysa Mehalo Seitani plajını daha çok seveceksiniz.