Selanik Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Yunanistan’ın ikinci büyük şehri olan Selanik Yunanistan’nın kültür başkenti olmasının yanı sıra Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ünde doğup büyüdüğü şehir olması nedeniyle Türkler için en önemli şehirlerden biridir. Şehirde bulunan Atatürk’ün evi her sene yerli yabacı turistler tarafından ziyaret edilmektedir. Milattan önce 315 senesinde Makedonya kralı tarafından kurulan Selanik şehri 1387 -1912 seneleri arasında Osmanlı toprağı olarak kalmıştır. Farklı milletlerin hakimiyetinde kalmış olması kadar, savaşlar , göçler ve yangınlarda şehrin tarihinde önemli bir yere sahiptir.

Selanik şehrinde Roma, Osmanlı , Yahudi’ler gibi bir çok milletin hakimiyet sürmesi nedeniyle çok sayıda tarihi eser ve bina bulunmaktadır. Bu sebeple günümüzde önemli bir turizm kenti olan Selanik tarihi dokuya zarar vermeden modernleşmiş bir şehirdir. Denize doğru inen sokaklarından ki huzur, gece saatlerinde keyifli Yunan müziklerinin gökyüzüne dağılması ve Türk misafirperverliğini aratmayan sıcakkanlı yerli halkı ile çok sevilecek şehirlerdendir Selanik. Yılın her dönemi ziyaret etmeye uygun sıcaklığa sahip olması sene boyunca seyahat severlerin uğrak noktalarından biri haline gelmesini sağlamıştır. Yaz aylarında dahi düşük bir bütçe ile keyifle konaklama yapabileceğiniz bir destinasyondur.

Selanik şehrini doğru bir planlama ile 3 günlük bir süre içinde görülmesi gereken tüm önemli yapı ve eserleri görerek gezebilmeniz mümkündür. Şehrin en önemli yapısı elbette ki Atatürk’ün evidir. Atatürk’ün evinde bulunan hatıra defterine not yazmadan dönmemenizi öneriyoruz. Ayrıca ulu önderin yaşadığı evi görüp tarihe bir yolculuk yapacaksınız.

Selanik’te şehrin her bölümünde farklı bir eğlence yada kültürel aktivite bulabilmeniz mümkündür. Eğer amacınız eğlenmekse Ladadika bölgesinde bulunan Yunan tavernaları ve gece kulüplerini tercih edebilirsiniz.Daha kültürel bir tur amacındaysanız Kamara meydanında bu yönde bir gezi yapabilmeniz mümkün olacaktır. Şehir manzarası içinse AnoPoli’yiyada Yedikule zindanları bölgesini tercih ederek birbirinden güzel şehir fotoğraflarını kareleyebilirsiniz. Selanik şehrinde görmeniz gereken önemli noktalardan biri Aristotelous meydanıdır. Görkemli binaların çevrelediği bu devasal meydanda şehrin en  ünlü mekanlarını ziyaret edebilir ve şehrin göbeğinde yemek yiyebilir yada kahvenizi yudumlayabilirsiniz. Şehrin merkezine yakın konumunda bulunan Beyaz kule ise Selanik’in sembollerinden biri olmasının yanı sıra bazı tarihçilere göre Mimar  Sinan’ın  eserlerinden biridir. Osmanlı döneminde şehri savunmada kullanılan bu kule suçlularında sorgulandıkları yer olması sebebiyle kanlı kule olarak ta bilinir.

Kültür şehri olarak bilinen Selanik şehrini Unesco dünya mirası listesinde olan AgiaSufia Kilisesini gezmeden dönememenizi öneriyoruz.