Sırbistan Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Birçok etkin gruba ve farklı dine ev sahipliği yapan Sırbistan bir çok tarihi olaya tanıklık etmiş bir ülke olarak önem taşımaktadır. Orta çağdan kalma manastırlar, barok mimarinin göz alıcı detaylarını taşıyan parklar ve geleneksel öğeleri bulabileceğini köyleri ile turistleri cezbeden ülkedeki en hareketli şehirse Belgrad’dır. Aynı zamanda Sırbistan’nın başkenti olan  Belgrad nefes alan bir şehirdir.Kış aylarında yağmurlu geçen Belgrad’a  yapılacak ziyaret en uygun tarih mayıs ekim ayları arasıdır.

Farklı yüzyıllardan kalan bir çok yapı ve eserin bir arada bulunduğu Belgrad’da gezilecek çok sayıda dini yapı, saray ve müze bulunmaktadır. Bu yapılardan en ünlüsü Belgrad Kalesidir.Kalenin olduğu meydanda ise şehrin en büyük parkı olan Kalemegdan parkı bulunur. Kale ve parkın tarihi Belgrad’ın tarihi ile aynıdır. Kaleden Belgrad’ın en güzel manzarasını görebilmeniz mümkündür. Kalenin etrafında bulunan parkta ise açılan tezgahlardan hediyelik eşya satın alabilirsiniz. Park bir çok heykelin bulunması sebebiyle önem taşımaktadır. Ayrıca Belgrad kalesine yapacağınız bu ziyaret sırasında parkta bulunan cafe ve restoranda  dinlenebilirsiniz.

Belgrad’da ki bir diğer önemli yapı Aziz Sava Katedralidir.Dünyanın en büyük Ortodoks kilisesi olarak kabul edilen Aziz Sava katedrali Helsinki Katedrali ile benzer özelliklere sahiptir, dış görünümü itibariyle de Ayasofya’ya benzeyen Aziz Sava Katedrali Belgrad’da ki en büyük dini yapıdır.

NicolaTesla müzesi ise şehirde ki bir diğer yapı olarak gezilecek yerler listesinin üst sıralarında yer almaktadır. Bu müzede NicolaTesla’nın yaptığı deneyleri gözlemleme imkanı bulacak ve yaptığı icatları görebilecekseniz.  Bu animasyonlu gösteri dışında Sırp asıllı olan ünlü bilim adamının kişisel eşyalarını ve hayatımıza kattığı önemli buluşları müzede görebileceksiniz.

Tarihi ve önemli yapılarının yanı sıra gece hayatı ile Avrupa’nın en hareketli gece hayatına sahip şehirleri arasında yer alan Belgrad’da gecenin geç saatlerine kadar devam eden eğlencelere katılarak Sırbistan turunuzu daha keyifli geçirebilirsiniz.Özellikle nehir kenarında bulunan mekanlarda sürdürülen açık hava partileri yaz aylarında iyi bir tercih olacaktır. Nehir üzerine kurulan bu gece kulüplerinde en iyi DJ’lerin elektro performanslarını izleme imkanı bulacaksınız.

Belgrad geziniz sırasında hediyelik alışverişinizi Aleksandra bulvarında bulunan çok sayıda mağazadan her bütçeye uygun şekilde yapabilmeniz mümkündür. Ünlü markaları yada sokak satıcılarını bulabileceğiniz bulvar Belgrad’da alışveriş için gidilebilecek en ünlü adreslerdendir.

Yılın her döneminde yapılan festivaller sebebiyle turist popülasyonu her zaman yüksek olan Belgrad’da keyifli bir tatil geçirebileceksiniz.