Symi Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Sömbeki adası olarak ta bilinen simi adası Yunan adaları arasında renkli bina mimarisi ile dikkat çeker. Pastel tonlardan oluşan binaları neo klasik mimari ile inşa edilmiştir. Son dönemde ismi  duyulan bir ada olması nedeniyle ziyaretçi popülasyonu çok yüksek olmayan Symi adası özellikle sakin bir tatil yapmak isteyen seyahat severlerin tercihleri arasında yer alan bakir bir adadır.

Symi turları öncelikli olarak Datça limanından çıkış yapmaktadır. Datça’ya 4 deniz mili mesafede bulunan Symi adasına Rodos üzerinden aktarma yapmak mümkündür. Rodos adasından Symi adasına ulaşım tüm yaz ayı boyunca sürmekte ve yaklaşık iki saat sürmektedir. Symi adasının yerleşimi iki ayrı ada üzerindedir. Birbirine bitişik olan bu iki adanın üzerinde kurulu olan  Symi’de tarih boyunca süngercilik , balıkçılık , gemi yapımı ve oymacılık yapıldığından adanın genel profili bu ticaret unsurlarına bağlı olarak gelişim göstermiştir.

Yunanlı denizcilerin  hac noktası olarak kabul edilen ve Ortodokslar için kutsal yapılardan biri olan MoniTaksiharkiMikhail Kilisesi adanın en önemli yapılarından biri olarak adayı ziyaret eden turistlerin uğrak noktalarından biridir.Mihalaki Heykeli, Meçhul Asker Anıtı , merkezde bulunan deniz müzesi , AgiosIoannis Kilisesi ve Gialos’taki tarihi Saat Kulesi adanın sık sık ziyaret alan diğer önemli tarihi yapıları arasında sayılmaktadır.

Symi adası deniz turizmi için gelen turistler için tam bir cennet olarak adlanadırılmaya müsaittir. Turkuazdan yeşile mavinin bir çok tonunu barındıran koylarında keyifle ege sularına kendinizi bırakabilirsiniz. Agia Marina Plajı Pedi koyunun en kuzey ucunda bulunur özelikle çok derin olmayan denizi ile çocuklu turistlerin güvenle tercih edebilecekleri bir plajdır. Agios Nicolas plajı ise Agia Marina’ya göre daha taşlık olsada denizinin hemen derinleşmemesi nedeniyle gene çocuklu aileler tarafından ziyaret edilmektedir. Kumsalında bulunan ağaçlar özellikle güneşin yakıcı olduğu saatlerde gölgelikte dinlenilmesini sağlar. Adada merkezden çok uzaklaşmadan bir plaj tercih eden turistler ise saat kulesine 10 dakika uzaklıkta ki Nos plajını tercih ederler. Tüm plajların birbirinden güzel olduğu Symi adasında  gözlerden uzak huzur içinde dinlenebileceksiniz.