Uzakdoğu Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Doğunun gizeminin ve batının modern yaşamının bir harman olarak baş döndürücü şekilde yaşandığı Uzakdoğu turları bambaşka bir dünyaya açılan bir kapı olarak tercih edilen turlardandır.Kendine has özel dokusu ile benzersiz bir tatil imkanı bulabileceğiniz İzmir çıkışlı Uzakdoğu turları her bütçeye uygun olarak tasarlanmıştır. Tur kapsamına göre dilerseniz özellikle yerel tapınakları ile ziyaret edilen Tayland'ı, ihtişamı ve lüksü doyasıya yaşayabileceğiniz Singapur’u yada ünlülerin tercih ettiği tropikal adaları tercih edebilmeniz mümkündür.

Tayland

Tayland uzakdoğunun din ve kültür açısından en renkli şehridir. Farklı özelliklere sahip halkları bünyesinden barındıran Tayland aynı zamanda farklı cinsel kimliklerinde özgürce yaşanmasıyla bilinmektedir.

Tayland hava sıcaklığı yıl boyunca ortalama 25-30 derece arasında seyreder. Nemli bir klime sahip olması sebebiyle ülkeye Ekim – Mart ayları arasında gidilmesi önerilmektedir.

Ülkenin başkenti iş merkezleri ve hareketli yaşantısı ile bilinen Bangkok’tur. Özellikle merkezi bir bölgede konaklamak istiyorsanız Bangkok’ta konaklamak için bir çok alternatif bulabilirsiniz. Bangkok oldukça kalabalık bir popülasyona sahiptir. Eğer sakin bir dinlence için Uzakdoğu seyahati planlıyorsanız Tayland’ın daha sakin olan şehirlerine yönelmenizi öneriyoruz.

Tayland’da ulaşım trafiğin kalabalıklığı nedeniyle metro yada havaray ile sağlanmaktadır. Araç trafiğini kullanarak ulaşım sağlamak zamanınızı alacağından ülkeye yapacağınız gezide yeraltı toplu taşımayı ya da trenleri tercih edebilirsiniz. Eğer Bangkok yada benzer metropoller yerine daha sakin bir şehri tercih edecekseniz geleneksel ulaşım yöntemi olan tak tuk isimli ulaşım araçlarını kullanabilirsiniz. Tak tuk ismi verilen araçlar Tayland’ın yerel taksileridir. Tayland’da istediğiniz yere  keyifle ulaşmak isterseniz nehir ulaşımı alternatifinizde bulunmaktadır.

Ülkede 400’ün üzerinde Budist tapınağı  bulunduğundan gezilebilecek bir çok mekan bulunur. Bangkok’un gelişmişliğinin yanında gelenekselliği gözlemlemeniz mümkün olduğu bölgelerde ülke tarihine ışık tutan yapıları görebilirsiniz.

Bangkok şehri namı değer Melekler şehri 1782 yılında kurulmuş olan köklü bir şehirdir. Günümüzde ki gelişmişliğinin yanı sıra görkemli tapınakların yer alması sebebiyle daha çok kültürel geziler ya da alışveriş amacı ile ziyaret edilmektedir. Şehrin en önemli alışveriş merkezleri  Siam meydanında bulunmaktadır. Eğer yerel alışveriş tercih ediyorsanız şehirde bulunan Çin mahallesini ziyaret etmenizi öneriyoruz.

Bangkok’da görebileceğiniz en önemli yapı Wat Phra Kaew isimli tapınaktır. Bir çok yapıyı içinde barındırmasının yanı sıra Zümrüt Buda heykelinin  bulunduğu tapınak 300 yılı aşkın süre önce inşa edilmiştir. Bangkok’ta müze ve diğer tarihi eserlerin bulunduğu bölge ise Rattonakosin isimli bölgedir. Kültürel turunuz sırasında mutlaka uğramanızı öneriyoruz.

Tayland’da deniz turizmi için gidilmesi gereken en önemli yer Phuket adasıdır. Her yıl binlerce turistin ziyaret ettiği ada doğal güzellikleri , zengin su altı yapısı ve hareketli geceleri ile bilinmektedir. Balayı çiftleri için vazgeçilmez bölgelerden biri olan Phuket adasını ziyaret ettiğinizde Patong  ve  Surin plajlarını mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Geleneksel tapınakları görmek için Ayutthaya şehri vazgeçilmez bölgelerden biridir. Bangkok’a 1 saatlik mesafede bulunan bölgeye dilerseniz özel turlar aracılığı ile gidebilirsiniz. Özellikle akşam ışıklandırılmış görünümleri ile gözalıcı olan bu tapınaklardan en çok ziyaret edilenleri en eski tapınaklardan biri olan Wat Chai Wattanaram, diğer tapınaklardan mimarisi ile ayrılan Wat Phu Khao Thong ve 700 yıllık geçmişe sahip olan Wat Yai Chai Mongkol tapınağıdır.

Singapur

Uzakdoğu turunuz sırasında Singapur lüks ve ihtişamı ile sizi büyüleyecek şehirlerden biridir. Küçük bir ada ülkesi olması rağmen şehrin genel manzarasını gökdelenler oluşturmaktadır. Şehrin geçmişi 11. Yüzyıla kadar uzanmaktadır.1819 senesinde liman kurulması ile gelişmeye başlayan şehir 1965 senesinde bağımsızlığını ilan etmiştir.

Diğer Uzakdoğu ülkelerine göre daha modern yerli halktan oluşan Singapur’a en ideal ziyaret zamanı Nisan-Ağustos aralığıdır.Bu dönemde muson yağmurları olmadığından daha rahat gezebilmeniz mümkün olur. Tropikal iklim sürmesinden ötürü her mevsim sıcak ve nemli bir iklime sahiptir.

Singapur özellikle festival zamanlarında en kalabalık turist ziyaretlerine ev sahiipliği yapmaktadır. En önemli festivallerden biri olan Çin yeni yılı festivali 15 günlük sürmektedir.Bu süreç içinde bir çok kurum kapalıdır. Ancak Singapur sokakları kırmızı fenerlerle bezenir. Festivalin düzenlenme tarihi şubat ayına denk gelmektedir. Mart ayında ise tüm şehirin adeta bir açık hava büfesi haline geldiği yemek festivali yapılmaktadır. Yerel yemeklerin satıldığı ülkeyi bu tarihte çok sayıda gurme ziyaret etmektedir. Ve tüm dünyadan yarışmacıların katıldığı Dragon Bot festivali ise 12-14 temmuz tarihlerinde düzenlenir. Özellikle bot festivalinde ülke popülasyonunda ciddi bir artış yaşanmaktadır.

Singapur gezinizde ülkeden bir çok Uzakdoğu temalı hediyelik satın alabilirsiniz. Ayrıca Singapur orkide yetiştiriciliği konusunda önde gelen ülkelerden olduğu için değişik orkide çeşitleri güzel bir hediye alternatifi olacaktır.

Ülke tek bir şehirden oluştuğu için gezmesi kolaydır.Singapuru genel olarak 4 ayrı bölgeye ayırarak gezebilirsiniz. Ülke merkezi olarak nitelendirilen bölge Orchard Street isimli bölgedir. Özellikle lüks alışveriş merkezlerinin yer aldığı bölge hareketli bir gezi isteyen turistler için ideal bir konaklama bölgesi olacaktır. Sentosa bölgesi ise merkeze uzak olan bir ada olarak huzur isteyen turistlerin ziyaret ettiği bir bölgedir. Çin ve Hindistan mahalleleri olarak adlandırılan diğer iki bölge ise isimlerinden de anlaşılacağı üzere Çin ve Hindistan kültürlerinin sürdürüldüğü bölgelerdir.

Adada görülmesi gereken yapıların başında şehir merkezinin sembollerinden biri olan Merlion heykeli gelmektedir. Heykel aynı ismi taşıyan iş merkezlerinin ve gökdelenlerin arasında yer alan meydanda bulunmaktadır.          

Londra’da ki Londan Eye isimli dönme dolaptan 30 metre daha yüksek olan Singapore Flyer ise Marlion heykelinin tam karşısında bulunur.Özellikle şehre tepeden bir bakış için deneyimlemenizi öneriyoruz.

Şehirde ki geleneksel yapılar ağırlıklı olan Çin mahallesinde bulunur. Buddha Tooth  isimli tapınak bu bölgede görebileceğiniz önemli yapılardandır.

Hindistan mahallesinde ise değişik bir mimari stile sahip hindu tapınaklarını görebilmeniz mümkün.

Singapur turunuzda ayrıca gece düzenlenen safarilere katılarak tropikal canlıları doğal yaşam ortamlarında gözlemleyebilirsiniz.

Maldivler

1192 tane adanın birleşimi ile oluşmuş bir ada devleti olan Maldivler özellikle balayı için en çok tercih edilen rotalardandır.Devlette bulunan 281 adada insan yaşadığında popülasyon bu adalarda yoğunlaşmıştır.Bazı adalar otel şeklinde hizmet verirken bazıları da şahsa ait adalardır.

Maldivler yağış alan ve şiddetli muson yağmurlarını alan bir bölge olması sebebiyle Nisan-Haziran aylarında ziyaret edilmelidir.

Maldivler özellikle deniz turizmi için tercih edilmektedir.Adanın başkenti olan Male en büyük şehir ve ülkenin merkezi konumundadır.Özellikle her bütçeye hitap eden konaklama tercihlerini bulabileceğiniz Male bölgesinde Maldivlerin dünyaca ünlü bunglow otellerinde  de konaklamak mümkündür. Maldivlerde merkezden ne kadar uzak olursanız ulaşım bir o kadar zorlaşacağından  merkeze yakın konumlarda konaklamalısınız.

Male merkez olmasına rağmen rüya gibi kumsalların bulunması ile en popüler turistlik bölgelerden biridir. Ada halkının %90’ı Müslüman inanışa sahip olduğundan Maldivlerde çok sayıda cami bulunmaktadır. Bu camilerden en eskisi 1658 senesinde inşa edilen cami deniz mimarisi örneklerinden en güzellerinden biridir.

Male bölgesinin en merkezi yeri adanın kuzey bölgesine doğru olan Cumhuriyet Meydanıdır.Meydan aynı zamanda İslam merkezi olarak bilinen kompleks bir yapıya ev sahipliği yapar.Maldivlerin en büyük camisi olan bu merkez altın kubbeli yapısı ile bilinmektedir.

Bölgeden çıkartılan eserlerin bulunduğu Sultan Müzesi ile bölge tarihini tanımanız açısından önem taşır.Maldivlerden çıkartılan Buda tapınağı kalıntılarının da sergilendiği müze geniş bir parkın içinde konuşlanmıştır. Tropikal bitkileri ve ağaçları görebileceğiniz parkın içinde bulunan cafelerde dinlenebilirsiniz.

Malezya –Kuala Lumpur

Malezya çok çeşitli etkin kültürlerin bir arada olduğu bir ülkedir. Tarihte ünlü baharat yolunun bir parçası olmasından ötürü yerel halk Malaylar dışında Çinliler ve Hintlilerin bulunduğu ülkede sosyal yaşam, kültür ve geleneksel tatlar bütün bu karma sonucu olgunlaşmıştır.

Ülkenin geneli sık tropikal ormanlarla kaplıdır. Ayrıca Malezya’da yaşam genelde ülkede ki su kanallarının yakınlarında süregelmektedir. Ülkede çok fazla kültürün bulunması nedeniyle mimari yapısı oldukça farklı kökenlerden gelen kültürlerle şekillenmiştir. Malezya’da bulunan bu mimari yapıların en önemlileri Mardeka meydanında bulunmaktadır. Bu nedenle bu meydan ülkede görülmesi gereken en önemli bölgelerin başında gelmektedir.

Tropikal ikliminin hakim olduğu  Malezya’da ayrıca gezilebilecek bir çok doğal yaşam parkı bulunmaktadır. Kelebek ve kuş parkları ülkeye gelen turistlerin en çok ziyaret ettiği bölgeler arasında yer alır. Bu bölgelerde daha önce görmediğiniz farklı türde ki kuşları ve diğer canlıları doğal yaşam alanlarında gözlemleme şansına sahip olacaksınız. Ayrıca hayvanat bahçesi Malezya’da görülmesi gereken başlıca gezi yerlerinden biridir.

Doğu ve batı olmak üzere iki ana bölgeden oluşan ülkenin başkenti Kuala Lumpur şehridir. 133 ilden oluşan Malezya’nın doğu bölgesinde Borneo adası batı bölgesinde Malay adası bulunmaktadır.

Yağışların çok sık görülmesi ve nemli iklimi nedeniyle en uygun gezi tarihi Mart-Kasım arası olacaktır.

Ülkenin resmi dili İslamdır.Bu nedenle Malezya’da çok sayıda tarihi camiyi gezme imkanı bulacaksınız.

Kuala Lumpur şehri Malezya’nın başkenti olması sebebiyle en kalabalık nüfusa sahip şehridir. Krallıkla yönetilen ülkenin kralının ikametgah adresi de Kuala Lumpur’dur.

Kuala Lumpur hızlı gelişen bir şehir olduğu gibi köklü bir geçmişe sahip olması sebebiyle bir çok tarihi yapıya , müzelere ve gelişen yeni yapısı ile sanat galeriye ev sahipliği yapmaktadır.

Malezya tarihini görebileceğiniz en önemli yapı Malezya İslami Sanatlar müzesidir.Müzede sadece Malezya’nın değil Güneydoğu Asya bölgesinin tarihine ışık tutacak  7 binin üzerinde eser bulunur. İslam dünyasının en önemli yapılarının maketlerinin bulunduğu müzede ayrıca kumaş, silah, seramik gibi kazılardan elde edilen eserlerde listelenmektedir.

Kuala Lumpur’un en önemli sembollerinde biri Kuala Lumpur Kulesidir. Dünyanın en uzun kuleleri için 7. Sırada bulunan kule anten olarak kullanılmaktadır. Kulenin en üst katında tüm şehrin manzarasını izleyebileceğiniz restoran bulunmaktadır. Burada mutlaka yemek yemenizi öneriyoruz. Ramazan aylarında kulede özel gösterilerin olduğunu da belirtmek isteriz.

5 binden fazla balığın yer aldığı Aquaira KLCC isimli dev akvaryum ise adrenalin tutkunu turistlerin uğrak yerlerinden biridir. Köpek balıkları ile yanyana dalış yapma imkanınızın bulunduğu akvaryumda deniz canlılarını doğala en yakın ortamda izleyebileceksiniz.

Şehrin Çin kasabasında ise bir çok Çin tapınağı gene başlıca gezi mekanlarındandır. 1873 senesinde kurulmuş olan Sri Mahamariamman tapınağı bu yapılardan en önemlisidir. Hindistan mimari özelliklerini taşıyan tapınak tarihte üst düzeyden halka hizmet vermek için kurulmuş bir tapınaktır.