Viyana Turları

Birbirinden güzel tatil turları ile 'Oley' zamanı


Sanatın ve müziğin baş şehirlerinden biri olan viyana özellikle tarihe ve sanata karşı ilgi duyan turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği Avrupa başkentlerinden biridir. Özellikle saraylarda yapılan ünlü konser dönemlerine denk gelmeniz halinde hem Viyana’nın geleneklerine genel bir bakış elde etme şansına sahip olacaksınız hem de mükemmel bir müzik dinletisine dahil olabileceksiniz. Özellikle kraliyet saraylarından biri olan Hafburg sarayında yapılan konserler daha geniş operalara yer verilebilmesi sebebiyle daha hareketli geçmektedir. Bu nedenle ziyaretinzi sırasında özellikle sarayda yapılan konserleri incelemenizi öneriyoruz.

Viyana turunuz sırasında gezebileceğiniz bir çok tarihi yapı bulunmaktadır. Bir çok medeniyetin hakim olduğu şehirde çok sayıda müzede tarihsel ve sanatsal eserler sergilenmektedir.Bu müzelerden en bilineni ve en çok ziyaret alanı Leopoldmüzesidir.Özellikle tarihte Viyana’yı içine alan sanatsal akımları bir geçidini görebileceğiniz bu ünlü müzede GustavKlimt’in çok sayıda eserini görebileceksiniz.

Daha modern olan 20 ve 21 yüzyıl döneminde ki sanat eserlerini görebileceğiniz müze ise Modern sanatlar müzesidir. Viyana’da tüm müzelerin bir arada bulunduğu bir müzeler bölgesi olduğu için bir müzeden diğerine rahatlıkla geçebilme imkanınız bulunduğundan müze gezilerini sırasında bir çok müzeyi görmenizi öneririz. Modern sanatlar müzeside görmeniz gereken önemli müzelerden biri olarak her yıl çok sayıda turisti ağırlamaktadır. Eğer Viyana turunuzu çocuklu olarak yapacaksanız gene müzeler bölgesinde bulunan Zoom çocuk müzesini gezerek yaratıcı tasarımları görebilir ve yanınızda bulunan küçük dostumuza keyifli zaman geçirtebilirsiniz.

Viyana gezinizde günlük şehir yaşamını gözlemlemek ve şehrin en ünlü mekanlarının bulunduğu bir ortamda bulunmak isterseniz gitmeniz gereken yer Viyana Ring bulvarı olmalıdır. 5 kilometre uzunluğunda ki bir daire şeklinde olan Ring bulvarının çevresinde hem mimari açıdan göz dolduracak çok sayıda binayı görebilir hem de restoran ve cafelerde zaman geçirebilirsiniz. 1869 senesinden inşa edilen Viyana Devlet Operası binası da bulvarda ki en önemli yapılardan biridir. Neo Rönesans döneminin mimari izlerini taşıyan bu yapı ikinci dünya savaşında kapansa da 1955 senesi itibariyle yeniden kullanıma açkılmıştır.

Nueuburg sarayı ise gene ring meydanında bulunan ve günümüzde ulusal kütüphanenin bulunduğu tarihi yapılardan biridir. 1913 senesinde kullanıma açılan saray meydanın en göz alıcı yapılarından biri olarak hizmete açıktır. Ulusal tiyatro binası , belediye binası ve yunan mimarisinin izlerini taşıyan 1874 senesinde inşasına başlanmış olan parlamento binasını da görmenizi öneriyoruz.

Özellikle dönem mimarilerine ilgi duyan tarihsever ziyaretçiler için en başarılı destinasyonlardan bir  olan Viyana turumuzda sanata ve kültüre doymuş bir şekilde tatilinizi tamamlayabileceksiniz.